A tájékoztatás szerint a Fehér-Körös vízszintje Gyulánál folyamatosan, óránként 3 centiméterrel emelkedett, már átlépte a másodfokú készültségi szintet. A Fekete-Körös a határ menti Antnál ugyan harmadfok mellett, 746 centiméteres vízállásnál tetőzött, de az alsóbb szakaszon, vagyis Remeténél még mindig árad.
A Kettős-Körös vízszintje is áradást mutat Békésnél, ahol szombaton délelőtt elrendelték a harmadfokú árvízvédelmi készültséget. Stagnál ugyanakkor a Sebes-Körös és a Berettyó vízállása, mindjét folyón továbbra is másodfokú a készültség, míg a Hármas-Körös vízoszlopának magassága Gyománál nem, de Szarvasnál még emelkedik. A Tisza ezen mellékfolyóin másodfokú az árvízvédelmi készültség. A védekezési munkálatokban összességében 662 ember vett részt az elmúlt napon.
A belvízzel elöntött területek is nőnek
Kisebb mértékben, de tovább emelkedett az igazgatóság területén a belvízzel elöntött területek nagysága: az elmúlt naphoz képest több mint kétezer hektárral növekedett, elérve a 25 740 hektárt. Ebből több mint kilencezer a vetés, míg csaknem nyolcezer hektár a szántóterület. Az igazgatóság működési területén 21 szivattyútelep működik, a belvíz elleni védekezés megkezdése óta mintegy 25 millió köbméter vizet emeltek át a fő befogadókba. Egyébként mind a tíz belvízvédelmi szakaszon másodfokú készültség van érvényben.
Az igazgatóság területén péntekhez képest újabb két önkormányzat, így már 15 település rendelt el belvízvédelmi készültséget. Dobozon viszont továbbra is harmadfokú a készültség. Az igazgatóság a hétvégén további 13 milliméternyi csapadékra számít.
Másodfokú a készültség a Hortobágy-Berettyón
A vízszint emelkedése miatt másodfokú készültséget rendelt el a Hortobágy-Berettyón szombaton a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság – közölte Bara Sándor védelemvezető. A szakember tájékoztatása szerint Borznál szombaton reggel 304 centiméter volt a vízállás, a folyó még mindig árad. A Hortobágy-Berettyó torkolati árvízkapujánál csökken a vízszintkülönbség, jelenleg 41 centiméter, de az árvízkapu még mindig zárva van – tette hozzá. Elmondta azt is, hogy a Berettyón Szeghalom térségében továbbra is másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A vízállás 446 centiméter, a folyó lassan apad.
A Tisza Tiszafüred–Rakamaz közötti szakaszán elsőfokú a készültség, Tokajnál lassú apadás tapasztalható, a vízállás 674 centiméter – közölte az igazgató. Hozzátette: a térségben hat védelmi szakaszon van belvízvédelmi készültség. A 17 üzemelő szivattyútelep naponta összesen 1,9 millió köbméter belvizet emelt át a befogadó csatornákba. A készültséggel érintett területen a belvízzel elöntött terület nagysága 8850 hektár – mondta Bara Sándor.
Árad a Tisza is
Az elmúlt napokban hullott csapadékmennyiség hatására újra árad a Tisza felső szakasza, árvízvédelmi készültség azonban egyelőre nincs a folyón – tájékoztatta a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője szombaton az MTI-t.
A külföldi vízgyűjtőn az elmúlt napon átlagosan 3-5 milliméter csapadék hullott, amelynek hatására a térség folyói újra áradni kezdtek – mondta Bodnár Gáspár. Az igazgató tájékoztatása szerint a Tisza a határszelvényben jelenleg apad, Tivadartól lejjebb kismértékű áradás tapasztalható, a védvonalak mentén készültséget egyelőre nem tartanak. Tiszabercel térségében a vízszint újra megközelítheti a legalacsonyabb készültségi szintet – tette hozzá.
A Túr az újabb kisebb árhullám érkezését követően a legalacsonyabb készültségi szint közelében tetőzött, s megkezdődött lassú apadása. A nyíregyházi vízügyi szervezet vezetőjének közlése szerint a Szamos is árad, azonban a szombat reggeli vízállás az elsőfokú készültségi szint alatti. A Kraszna vízállása emelkedik, Ágerdőmajornál kismértékben árad a folyó, itt érvényben van az elsőfokú árvízvédelmi készültség.
Bodnár Gáspár a belvízi helyzettel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: egy szakaszon másod-, a Szamos-Krasznaközben pedig elsőfokú belvízvédelmi készültséget tartanak. A tiszaberceli, valamint a Szamos-Krasznaközben lévő három szivattyútelep 590 ezer köbméter vizet emelt át pénteken a folyókba, így jelenleg több mint 6 ezer hektárnyi földterületet fed belvíz – tájékoztatott az igazgató. A megyében a felső-szabolcsi és nyírségi vízgazdálkodási társulatok üzemeltetnek szivattyútelepeket másodfokú belvízvédelmi készültség keretében. Az előrejelzések szerint a következő három nap alatt átlag 15-16 milliméter csapadékra kell számítani a vízgyűjtőn.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.