Bárdos Judit, a szakszervezet főtitkára pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján közölte: elfogadhatatlan, hogy azok, akik mindennapi munkájuk során életüket és testi épségüket veszélyeztetik, a tavalyinál kevesebb pénzt vigyenek haza ebben az évben. Hozzátette: nem a túlórára kell építeni a rendőrségnél dolgozók keresetét, mert ez a dolgozók „kizsigerelése”. Mint mondta, ha megtörténne a rendőrségnél a béren kívüli juttatások összegének tavalyi szintre emelése, az még akkor sem érné el a más szerveknél – például a Miniszterelnöki Hivatalnál vagy a gazdasági minisztériumnál – biztosított cafeteria mértékét. Mint mondta, óriási felháborodást okoz a rendőrségi dolgozóknál, hogy az egyharmadát kapják meg a Miniszterelnöki Hivatal alkalmazottai cafeteria-juttatásának.
Megjegyezte: az ott dolgozókat is sújtja – más közszolgákhoz hasonlóan – az elvont 13. havi jövedelem, és ha őket kompenzálták a cafeteriával, akkor elvárható az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) vezetésétől, hogy a rendőrségi dolgozóknál is alkalmazzon kompenzációt. A főtitkár megjegyezte: amíg létezett belügyminisztérium, minden évben a miniszterrel állapodtak meg az érdekképviseletek, milyen béren kívüli juttatás lesz a rendvédelem területén, ezt a megállapodást a rendőrségnek be kellett tartania.
Amióta az IRM átvette a rendőrség irányítását, a tárca nem tárgyal az érdekképviseletekkel a rendőrség költségvetését érintő kérdésekben. Tavaly a rendőrségnél jogszabály alapján járt a ruházati költségtérítés a szolgálati viszonyban lévőknek és a köztisztviselőknek, a kollektív szerződés alapján pedig a közalkalmazottaknak is. Kaptak helyi utazási bérletet, étkezési hozzájárulást, iskolakezdési támogatást, albérleti hozzájárulást és 2008. július 1-je után az önkéntes nyugdíjpénztári támogatás az illetmény 3 százaléka lett. 2010-ben elvonták az önkéntes nyugdíjpénztári támogatást, az étkezési hozzájárulást, az iskolakezdési támogatást. A szolgálati jogviszonyban állók kapnak ruházati költségtérítést, a szolgálati jogviszonyban állók, a közalkalmazottak és köztisztviselők megkapják a helyi utazási bérletet, a szolgálati jogviszonyban állók kapnak bruttó 115 ezer forint cafeteriát és a közalkalmazottaktól és köztisztviselőktől elvont ruhapénz kompenzálására bruttó 191 500 forintot.
Ezek összességében nem érik el a tavalyi szintet. A szakszervezeti vezető kifogásolta azt is, hogy a rendőrség nem kaphatta kezelésbe a dobogókői és a balatonlellei volt belügyi üdülőket, amelyek a rendvédelmi ágazatban dolgozók rekreációját szolgálná. A dobogókőit január 4-én zárták be, a vendégeket hazaküldték, a balatonlelleit a főtitkár tudomása szerint más fogja üzemeltetni. Dobogókőről szólva azt mondta, a második legjobb kihasználtságú üdülő volt. A rendőrség hajlandó lenne átvenni az üdülő üzemeltetését, amit – felmérésük szerint – évi 100 millió forintból meg lehetne oldani. A minisztérium azonban úgy látja, évi 300-350 millió forintba kerülne a működtetése, amire nincs forrás a költségvetésben. Mint mondta, az üdülő környezetében elterjedt, hogy már meg is van az a vállalkozó, aki üzemeltetni fogja a nemrég részben felújított üdülőt.
Hozzátette: reméli, hogy megfontolják Dobogókő átadását a rendőrségnek, ellenkező esetben a rendőrség nem tud majd eleget tenni a jogszabályban előírt rekreációs kötelezettségének. Balatonlellén pedig ugyan engedélyezték a rendőrségnek, hogy 50 millió forintot befektessen, de a rendőrség nem akarja ellenőrizetlenül átadni ezt a pénzt a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságnak, ragaszkodik ahhoz, hogy maga rendelkezzen arról, kit utalnak oda be, és a beutalt mennyit fizessen. Felvetette, hogy jobb érdekérvényesítő képessége miatt a Honvédelmi Minisztérium hozzájuthatott a gödi üdülőhöz, a kulturális minisztérium pedig a noszvajihoz. Ha ezt ők megtehetik, a rendőrség miért nem? – tette fel a kérdést.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.