A Fidesz és a KDNP politikusai az emléknap alkalmából a főváros mellett számos vidéki nagyvárosban is felszólalnak, köztük Debrecenben, Nyíregyházán és Salgótarjánban is. Budapesten többek között Tarlós István, a Fidesz budapesti frakcióvezetője, illetve Rogán Antal, a belváros polgármestere mond beszédet. Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője Veszprémben, míg Szijjártó Péter, az ellenzéki párt elnöki stábjának vezetője a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumban emlékezik a kommunista rendszer áldozataira.
A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából ülést tart Budapesten az 1956-os Kárpát-medencei Emlékbizottság és a Polgári Magyarországért Alapítvány, míg Horváth János, az Országgyűlés fideszes korelnöke a Nagy Ferenc, a II. Magyar Köztársaság miniszterelnöke, a Független Kisgazdapárt elnöke tiszteletére készített emléktábla avatásán szólal fel a főváros IX. kerületében.
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata értelmében ezen a napon a középfokú oktatási intézményekben is megemlékezéseket tartanak.
Az emléknap dátumának kijelölésére az alapján került sor, hogy 63 évvel ezelőtt ezen a napon tartóztatták le a szovjet megszálló hatóságok Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, jóllehet a politikust – országgyűlési képviselő lévén – védte mentelmi joga. Az akció a kommunistáktól még távolságot tartó erők megfélemlítését szolgálta, egyben megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnök májusi eltávolítása előtt is.
A kommunizmus áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban. Azóta minden évben sor kerül az emlékünnepségekre, emlékeztetőként és figyelmeztetőként a korszak történéseire és a tanulságok levonására.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.