A nagy győzelmek után súlyos vereség várhat a szocialistákra

Totális szocialista sikerrel zárult az elmúlt két országgyűlési voksolás Heves megyében, mivel a Fidesznek még egyéni körzetet sem sikerült nyernie. A tavalyi EP-választáson az egyik legnagyobb meglepetés ebben a megyében született, mivel az MSZP csupán a harmadik helyet szerezte meg a pártok versenyében, ezért könnyen elképzelhető, hogy ez a biztos bázis is kicsúszik a kezeik közül.

Kovács András
2010. 02. 25. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heves megye hat egyéni választókerületből áll: Eger, Pétervására, Gyöngyös, Hatvan, Heves és Füzesabony. Az egri választókerülethez csupán néhány falu tartozik, míg a pétervásáraihoz egyetlen nagyobb város sem.

Az első országgyűlési választáson 65,33 százalék járult az urnákhoz az első körben Hevesben, ami egy picivel volt magasabb, mint az országos átlag. A legtöbben az egri (73,34 százalék), míg a legkevesebben a hevesi választókerületben (58,70 százalék) szavaztak. Hevesben átlag fölött szerepelt a KDNP (13,34 százalék) és az MSZMP (6,10 százalék), míg átlag alatt az SZDSZ (19,80 százalék) és az FKGP (7,54 százalék). A második forduló előtt a KDNP egyetlen jelöltje sem lépett vissza, de ennek ellenére öt körzetben is az MDF győzött április 8-án, bár Egerben csupán 26 szavazattal verte meg az SZDSZ-t. A gyöngyösi körzetben szintén nagyon szoros eredmény született: ott a Fidesz–SZDSZ közös jelöltje 57 szavazattal verte meg a KDNP politikusát. A megyében tehát sima győzelmet aratott a később hatalomra került kormánykoalíció.

Fodor le tudta győzni az MSZP-t

1994-ben az első fordulóban 71,08 százalék élt állampolgári jogával Hevesben, ami több mint két százalékkal volt magasabb részvétel, mint az országos átlag. A legtöbben az egri (77,24 százalék), míg a legkevesebben a hevesi választókerületben (65,55 százalék) szavaztak. Hevesben átlag fölötti eredményt ért el a KDNP (8,76 százalék) és a Munkáspárt (4,71 százalék), országos eredményéhez képest rosszabbul szerepelt viszont a Fidesz (5,63 százalék) és az FKGP (7,45 százalék). A második fordulóban itt is érvényesült az MSZP elsöprő fölénye, mivel a hatból öt választókerületet megnyertek, ebből háromban 50 százalék fölött volt a szocialista politikusok támogatottsága. Gyöngyösön az első fordulót követően Fodor Gábor állt az élen, aki ezt a pozícióját három héttel később is meg tudta tartani. A voksolás ismételten a későbbi kormánykoalíció sikerét hozta.

Szoros verseny Hevesben

A harmadik szabad választáson 54,70 százalék járult az urnákhoz Hevesben, ami közel két százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos részvétel. A legtöbben az egri (62,94 százalék), míg a legkevesebben ismételten a hevesi választókerületben (46,92 százalék) szavaztak. Hevesben átlag fölött szerepelt az MSZP (34,96 százalék), a Munkáspárt (6,44) és a MIÉP (6,07 százalék), átlag alatt a Fidesz (23,76 százalék). Az első fordulót követően mindegyik választókerületben az MSZP jelöltjei álltak az élen. A második körben három helyen is sikerült fordítania a Fidesznek, de fontos megjegyezni, hogy a gyöngyösi körzetben Fodor visszalépése esetén is a szocialisták nyertek volna. A megyében tehát megtört a korábbi hagyomány, hogy a későbbi kormánykoalíció fölényes sikert arat, mivel most csupán a döntetlenre volt képes a jobboldali koalíció.

Pirossá vált a megye

2002-ben 70,12 százalék szavazott Hevesben, ami közel azonos volt az országos átlaggal. A legtöbben az egri (76,45 százalék), míg a legkevesebben a hevesi választókerületben (63,37 százalék) voksoltak. A megyében a területi listás szavazás alapján fölényes sikert aratott az MSZP a voksok 47,24 százalékának a megszerzésével, míg a Fidesz csak 36,69 százalékot szerzett. A választások történetében először dőlt el a megyében egy egyéni körzet az első fordulóban, mivel Hatvanban Érsek Zsolt, az MSZP jelöltje 51,90 százalékot szerzett. A második kör előtt minden körzetben az MSZP vezetett és április 21-én sem sikerült fordítania egyetlen helyen sem a Fidesznek. A legszorosabb eredmény a pétervásárai körzetben született, ahol az MSZP-s Sós Tamás csupán 234 szavazattal előzte meg a Fidesz aspiránsát. A szocialistáknak ezzel az eredményükkel még az 1994-est is sikerült túlszárnyalniuk, valamint kétszeri sikertelen próbálkozás után nyertek a gyöngyösi körzetben.

Tovább erősödő MSZP

Négy évvel ezelőtt 66,51 százalék szavazott Hevesben, ami több mint egy százalékkal volt kevesebb, mint az országos átlag. A legtöbben immár ötödszörre az egri (73,51 százalék), míg a legkevesebben a hevesi választókerületben (58,41 százalék) voksoltak. A szocialisták négy évvel korábbi eredményükhöz képest tovább erősödtek, mivel a voksok 49,19 százalékát szerezték meg, míg a Fidesz csak 37,16 százalékot kapott. A kormánykoalíció pozícióját erősítette, hogy az SZDSZ is 5,13 százalékot ért el a megyében. Az első körben két egyéni kerületben (Hatvan, Heves) győzött az MSZP jelöltje. Hatvanban ráadásul 60 százalék fölötti sikert könyvelhetett el Érsek Zsolt. A második körben sem tudta sehol sem megszorongatni a Fidesz a szocialistákat, így megismétlődött a 2002-es eredmény.

Nagy csata lehet Hatvanért és Hevesért

Az elmúlt öt országgyűlési választás alapján kijelenthető, hogy Heves 2002-ben és 2006-ban az MSZP legfőbb bázisa volt. Fontos megjegyezni azonban, hogy a megye északi részén, a Mátrához tartozó településeken kisebb a szocialisták bázisa, mint az alföldi területeken. Ez a különbség a részvételi adatokban is jól látszik, mivel a hegyes vidékeken mindig többen voksoltak, mint a déli részeken. A tavalyi EP-választások és a mostani erőviszonyok alapján nagyon jó esélye van a Fidesznek arra, hogy megtörje a legutóbbi választások egyhangú szocialista fölényét. A legnagyobb ellenzéki párt számára a minimális elvárás az 1998-as eredmény megismétlése, vagy esetleg 4-5 körzet megnyerése. A Fidesznek a legnehezebb dolga a hevesi és a hatvani körzetben lesz.

(Forrás: valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.