Motorblokkok, alvázak számának kicsiszolásáról, a „balhét” magára vállaló tisztről, a honvédség belső ellenőrzése során elhangzó kérdésekre adandó „megfelelő” válaszokról egyeztetett a nyíregyházi laktanya egykori parancsnoki értekezletén az a néhány katonatiszt, akiket kedden ismét a vádlottak padjára ültettek a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa előtt jelentős értékre elkövetett sikkasztás ügyében. A volt honvédségi vezetők arról egyeztettek, miként úszhatják meg a felelősségre vonást amiatt, hogy közel harminc katonai járművet játszottak át egy helyi orgazdának. Erre a katonai elhárítás (KBH) titkos adatgyűjtéséből derült fény, amelyet a tisztek és más gyanúsítottak lakásán, munkahelyén folytattak, miközben lehallgatták a telefonjaikat is.
Mint arról beszámoltunk, hét személyt, köztük négy honvédségi tisztet ültettek a vádlottak padjára, mert a nyomozati iratok szerint olyan tranzakcióban vettek részt, amely során nagy értékű járművek, illetve ezek alkatrészei tűntek el a honvédség nyíregyházi raktárából. K. László nyugállományú ezredes és hat társa ügyében eredetileg a hadkészültség veszélyeztetése és folytatólagosan elkövetett lopás gyanújával végeztek titkos adatgyűjtést. A rendőrség a katonai elhárítás információi és feljelentése alapján házkutatásokat is tartott és megtalálta az eltűnt eszközök egy részét. Lapunk úgy tudja, hogy egy alapítványon keresztül múzeumi célra szállítottak el 118 járművet, köztük értékes teherautókat és terepjárókat. Eredetileg az összes eszközt egy szabadtéri kiállításra kellett volna fuvarozni, de harminc jármű nem érkezett meg a szállítmányból a helyszínre. Az eltűnt katonai eszközök egy része egy olyan autóbontással és fémkereskedelemmel foglalkozó vállalkozó telephelyén köthetett ki, aki korábban is nagy tételben vásárolt a honvédség raktáraiból járműveket. A perben korábban tanúként meghallgatott volt csoportvezető a bíróság előtt elmondta, hogy sokszor üresen, kitöltetlenül írattak alá vele okmányokat a nagyobb szállítások kapcsán.
Szintén sikkasztás a gyanú abban az ügyben is, amelyben jelenleg nyomoz a katonai ügyészség a HM-ben. Az eljárás több tíz milliós anyagi visszaélés miatt folyik, mert a gyanú szerint a külföldi NATO-beosztásokban dolgozó katonák ellátásáért, beilleszkedéséért felelős nemzeti támogató csoportnál bűncselekmények történtek. Két tiszthelyettes esetében felmerült olyan sikkasztás is, amellyel magyar NATO-katonáknak járó forrásokat csapolhattak meg az elkövetők. Értesüléseink szerint az elkövetők a külszolgálaton lévő tisztek lakásainak berendezésekor követték el a visszaéléseket. A nemzeti támogató csoportok a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének (HM FLÜ) nemzetközi és szolgáltatási igazgatósága irányítása alatt tevékenykednek azokban az államokban, ahol magyar katonák teljesítenek szolgálatot. Az igazgatóságon a HM belső vizsgálatot rendelt el, amely értesüléseink szerint február 22-én kezdődik, és március közepéig tart.
Miért bukik a német autóipar? És hol javíthat Magyarország?