99 százalékban kiszűrhetők az alkalmassági vizsgálatok segítségével azok a személyek, akik számára nem engedélyeznék a fegyverhasználatot – nyilatkozta lapunknak Kovács Tibor. Mind a pécsi ámokfutó, mind a most rendőrkézre került, 22 embert megölni készülő egyetemista is rendelkezik pszichológiai előélettel – mondta el az MNO-nak a Magyar Sportlövők Szövetségének főtitkára. Véleménye szerint ha az említettek részt vettek volna szűrésen, sose kaphattak volna fegyvert.
Múlt héten – azután, hogy Bajnai Gordon arra utasította Forgács Imre igazságügyi és rendészeti minisztert, hogy napokon belül készítse el a fegyvertartás szabályainak szigorítására vonatkozó javaslatát – egyeztettünk az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal (IRM) – mondta el Kovács Tibor. A szakember kifejtette: ezen az egyeztetésen azt hangsúlyozták, hogy mindenképp szükség lenne egészségügyi szűrésre a fegyvertartási engedélyhez.
Ugyanis az a különös helyzet állt elő, hogy a 2005-ös rendeletből egész egyszerűen kihagyták a sportlövészek kötelező pszichológiai alkalmassági vizsgálatát. Ez azt jelenti, hogy talán a legfontosabb szűrés kimaradt, elég volt csupán a sportorvosi vizsgálat ahhoz, hogy a lövész engedélyt kaphasson. Mint mondta, arra kérték a minisztériumot, hogy ez a szűrés mindenképp kerüljön bele az új rendelettervbe.
Szükség lenne arra is, hogy belső rendelettel szabályozzuk a fegyverek mozgását – válaszolt az MNO azon kérdésére a szakember, hogy az egészségügyi szűrésen túl milyen egyéb változtatásra van még szükség a hézagos fegyvertörvényben. Nagyon érdekes szabály él ennek kapcsán, nevezetesen az, hogy az egyesület nem tárolhatja a magánszemély fegyverét, ugyanis ezt a jelenlegi törvény tiltja.
Óriási lyukak a szabályozásban
Kovács Tibor úgy véli, igen nagy lyukak vannak a jelenlegi szabályozásban. Azt megszabja többek közt, hogy ha a sportlövő külföldi versenyre viszi a fegyverét, akkor azt útlevéllel kell ellátni, ám ez a dokumentum csak magánszemély számára állítható ki, ha a fegyver az egyesület tulajdona, akkor nem kaphatja meg azt. „Így, mivel nem rendelkezünk európai útlevéllel, retteghetünk az unió országaiban, sikerül-e megértetnünk, hogy a mi papírjaink is jók” – fogalmazott. Olyan eset is előfordult már, hogy sportolóinkat félreértésből csukták le, mert úgy gondolta a hatóság, hogy a papírok nem stimmelnek – tette hozzá. Péntekre ígért választ a minisztérium, most erre várnak, és reménykednek.
A terv az IRM asztalán
Az MNO megkereste az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot is. Szerettük volna megtudni, hogyan maradhatott ki a pszichológiai alkalmassági vizsga a 2005-ös rendeletből, illetve hogy a jelenlegi szabályozás tényleg megengedi, hogy kényszergyógykezelésen átesett beteg fegyverhez és engedélyhez jusson. Elektronikus levélben arról is kértünk tájékoztatást, hogy hol áll most a fegyvertartás szabályainak szigorítására vonatkozó javaslat, melyet Bajnai Gordon felszólítására napokon belül el kell készítenie a minisztériumnak. Szerettük volna azt is megtudni, hogy hol vannak azok a pontok, ahol mindenképpen szükséges a változás. A minisztérium sajtóosztálya telefonon arról tájékoztatta lapunkat, hogy jelenleg is tartanak az egyeztetések az ügyben a szakmával, így egyelőre nem tudnak bővebb felvilágosítást adni.
Tíz esetből egyet nem lehet kiszűrni
Az elmúlt hónapok eseményei jogossá tették azt a társadalmi elvárást, hogy igenis pszichológiai alkalmassági vizsgával szűrjék a sportlövészeket is – mondta el az MNO-nak Lénárt Ágota. A pszichológus szerint ezzel a módszerrel a fegyvertartásra alkalmatlanok egy részét lehet csak kiszűrni, ugyanis vannak olyan betegségek, amelyek egyik napról a másikra alakulnak ki. Tíz esetből egy biztosan lesz mindig, akit nem lehet így kiszűrni – tette hozzá.
A tervezett pszichológiai alkalmasságon a vizsgált személyekkel tesztet töltetünk ki, elbeszélgetünk velük, kikérdezzük, felfedjük az élettörténetét, műszeres vizsgálatokat is végzünk, valamint kivetítésen alapuló vizsgálatok alá vetjük – magyarázta Lénárt. Ilyenkor képeket, színeket kell válogatniuk a szűrésen áteső személyeknek. Ez a vizsgálat azért jó, mert az alany nem tudja, hogy az mire irányul, és így a rejtett indítékairól is sok minden kiderül – fejtette ki a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának egyetemi docense.
A sportlövészet csak eszköz volt számukra
A pécsi ámokfutó és a minap 22 emberrel végezni készülő egyetemista is sérült ember, a sportlövészet csak eszköz volt számukra, hogy utat keressenek maguknak – jelentette ki. Nem versenyeztek, az említett sportot vélhetően csak eszköznek használták fel céljaik eléréséhez – tette hozzá a pszichológus.
Személyiségzavar, genetikailag meghatározott elmebaj, környezeti hatások, neveltetés, a konfliktusokkal való megbirkózás képtelensége – válaszolta a téma szakértője az MNO azon kérdésére, hogy milyen elmeállapot kell ahhoz, hogy valaki 22 társával akarjon végezni.
Elengedhetetlen, hogy szigorítsák a fegyverhez jutást – hangsúlyozta. Az is szóba jövő lehetőségként fogalmazódott meg, hogy csak egy év egyesületben eltöltött idő után kaphat fegyvert a sportoló – magyarázta a szakember, aki maga is magyar bajnoki címet szerzett a sportágban. Ezentúl pedig nagyon fontosak a hasonló tragédiák elkerülése érdekében a közösség visszajelzései, ugyanis a legutóbbi esetben is ez működött.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.