„Húsz éve más sem történik, mint hogy megpróbáljuk ezt a két történelmi tragédiát egy szintre hozni” – mondta Herényi Károly a Klubrádióban. „Az egyik népirtás, a másik viszont egy politikai diktatúra negatív következménye és eredménye, ami a történelem folyamán sajnos előfordul, sokkal sűrűbben, a népirtás az hála Istennek ritkább dolog, de ez nem két azonos fajsúlyú ügy, nem egy törvénybe való.”
Az MDF-es honatya igennel szavazott a holokauszttagadás kérdésében, a kommunizmus bűneiről szóló szavazáskor viszont nemmel. A politikus úgy fogalmazott: „Nem lehet egyenlőségjelet tenni a holokauszt és a kommunizmus áldozatai közé. Az, hogy a kommunizmus áldozatává vált valaki, az részben az ő döntése volt. Antikommunista volt, egyéb nézeteket vallott, tehát ő erről dönthetett. Ha akart, kommunista is lehetett. Viszont az hogy valaki zsidónak születik vagy cigánynak születik, az nem az ő döntésének a kérdése. A két dolgot ily módon egy platformra helyezni és teljesen egyenrangúnak és egyenértékűnek föltüntetni, ez az én számomra elfogadhatatlan.”
A műsorvezető közbevetésére, hogy álláspontja szigorúbb mint beszélgető társáé, Bárándy Gergely MSZP-s képviselőé, Herényi így fogalmazott: „Elfogadom, hogy legyen egy külön törvény, ami a kommunizmus áldozatainak a védelmét szolgálja, akár ilyen szinten is. De ez két külön törvény legyen, mert eszébe ne jusson senkinek a két dolgot összekeverni!”
Csak azért, mert „taktikát” sejtettek?
A műsor másik vendége Bárándy Gergely szocialista képviselő volt, aki elmondta, az MSZP-sek „azért nem tudták elfogadni a Fidesz javaslatát, miszerint egyaránt büntessék a nemzetiszocialista és a kommunista rendszerek emberiség elleni bűneinek nyilvános tagadását, mert a szocialisták úgy érezték, hogy a Fidesz taktikai okokból akarta ezt a módosító javaslatot elfogadni”.
Ismert: az Országgyűlés hétfőn név szerinti szavazással elfogadta a büntető törvénykönyv módosítását, eszerint a jövőben büntethető lesz a holokauszttagadás. A törvény három évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti azt, aki nagy nyilvánosság előtt tagadja a holokauszt tényét, illetve kétségbe vonja, vagy jelentéktelen színben tünteti fel azt. A jogszabály a kihirdetését követő harmincadik napon lép hatályba.
A törvénytervezethez Répássy Róbert fideszes képviselő nyújtott be módosító indítványt. A legnagyobb ellenzéki párt javasolta: a btk-t úgy módosítsa a Ház, hogy a holokauszttagadás mellett a kommunista rendszerek emberiség elleni bűneinek nyilvános tagadását is büntessék.
Fidesz: aljas és alkotmányellenes Herényi kijelentése
Herényi Károly kijelentése, mely szerint a kommunizmus áldozatai részben a saját döntésüknek köszönhetik sorsukat, szemben a holokauszt áldozataival, minden határon túlmegy – olvasható Répássy Róbert pénteki közleményében.
Cinikus, mert a kommunizmus áldozatainak emléknapjára időzített – teszi hozzá. Répássy szerint ostoba, mert alapvető tényekkel sincs tisztában. Aljas és alkotmányellenes, mert különbséget tesz ember és ember, áldozat és áldozat között – véli a Fidesz országgyűlési képviselője. Herényi Károly ezzel a nyilatkozatával végleg kiírta magát a demokratikus közéleti szereplők és a normális emberek közül – zárul a legnagyobb ellenzéki párt közleménye.
Herényi: Szándékosan félremagyarázzák a gondolataimat
Egy gyűlölettel átszőtt kampányidőszakban számítanom kellett volna arra, hogy szándékosan félremagyarázzák a gondolataimat. A Klubrádió tegnapi adásában egyértelművé tettem, hogy a kommunizmus áldozatai közül sokan önként vállalták a mártíromságot szembeszállva egy elnyomó, embertelen diktatúrával, ám sok tízmillió eltiportnak ez nem adatott meg. Demokrataként fontosnak tartom, hogy ne feledjük a diktatúrák bűneit, és emlékezzünk az áldozatokra – olvasható a képviselő közleményében.
(Klubrádió, MNO)