Mint az oktatási és kulturális tárca vezetője hangsúlyozta, 1848–49-nek minden korszakra érvényes üzenete van: történelmi folyamatokban kell gondolkodni, nem pillanatokban. „1848 nélkül nincsen 1867, de a kiegyezés és az összefogás nélkül értelmezhetetlen az, ami két évtizeddel korábban történt” – figyelmeztetett Hiller István, hozzátéve: abban az időszakban politikusok és nem politikusok képesek voltak az egység érzését megteremteni, és ezzel az ország szellemi és anyagi gyarapodását biztosítani. „Az alkotás légkörét, a kiegyezést legalább ennyire igényli most a magyar nemzet” – emlékeztetett.
A köztársaság elnök által adományozott Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét 14-en, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét 39-en, Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet 57-en, Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkeresztet 35-en, míg a Magyar Köztársasági Bronz Érdemkeresztet 22-en vehették át.
Hiller István a Szépművészeti Múzeumban adta át az idei Nagy Tibor Gyula-díjakat, a Miniszteri Elismerő Okleveleket, valamint Schneider Márta kulturális szakállamtitkárral együtt a Balassa Péter-, Balázs Béla-, Balogh Rudolf-, Bánffy Miklós-, Blattner Géza-, Erkel Ferenc-, Ferenczy Noémi-, Harangozó Gyula-, Hortobágyi Károly-, Jászai Mari-, József Attila-, Liszt Ferenc-, Munkácsy Mihály-, Nádasdy Kálmán-, Németh Lajos-, Szabolcsi Bence-, valamint Táncsics Mihály-díjakat is.
A kiemelkedő újságírói tevékenységért járó Táncsics Mihály-díjjal kitüntetett újságírók között Vince Mátyás, a Magyar Távirati Iroda elnöke is átvehette az elismerést. A kitüntetéseket egyéb irányú elfoglaltságaik miatt többeknek családtagjaik vették át, néhányan későbbi időpontban személyesen fogadják az elismerést, míg László Noémi költő, műfordító nem jelent meg a díjátadón. Járai Antal, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanára Sólyom László köztársasági elnöknek mondott köszönetet a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjéért, és nem fogott kezet Hiller Istvánnal.
(MTI)