23 éves a legfiatalabb parlamenti képviselő

Néhány érdekesség a parlamenti választások 2010. április 25-i második fordulóját követően felálló új Országgyűlésről a nem végleges eredmények alapján:

MNO
2010. 04. 27. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés legidősebb képviselője a Fidesz–KDNP színeiben mandátumot szerzett Horváth János (1921). Rajta kívül az MSZP soraiban helyet foglaló Vitányi Iván (1925) töltötte már be 80. életévét. A legidősebb országgyűlési képviselők közé tartozik még Iván László (Fidesz–KDNP) és Rozgonyi Ernő (Jobbik), mindketten 1933-as születésűek, valamint Turi-Kovács Béla (Fidesz, 1935). Az új összetételű parlament legfiatalabb tagjai a Jobbik padsoraiban ülnek majd Dúró Dóra (1987), Farkas Gergely (1986) és Samu Tamás Gergő (1986) személyében. Életkor alapján a legfiatalabbak közt van még Bana Tibor (Jobbik, 1985), Dorosz Dávid (LMP, 1985) és Németh Zsolt (Jobbik, 1984). Mihalovics Péter (Fidesz) és Staudt Gábor (Jobbik) egyaránt 1983-as születésű, őket követi Ágh Péter (Fidesz, 1982) és Csizi Péter (Fidesz, 1982).

A 386 képviselő közül kilenc áll budapesti kerületi önkormányzat élén, 43 városi polgármester, 15 pedig egyben megyei közgyűlési elnök is. A szavazáson két európai parlamenti képviselőt – a Fidesz képviseletében Schmitt Pált, az EP jelenlegi alelnökét, illetve a Jobbik részéről Balczó Zoltánt – választottak országgyűlési képviselőnek.

Az új Országgyűlés 386 tagjából – az előzetes eredmények szerint – a nők száma 35. Közülük a legtöbben, 22-en a Fidesz–KDNP frakciójában ülnek majd. Az MSZP és a Lehet Más a Politika (LMP) színeiben egyaránt 5-5 nő szerzett mandátumot, míg a Jobbik padsoraiban három női képviselőt találunk. Az összes női képviselő közül húsz – a parlamentbe frissen bekerült LMP és a Jobbik női képviselői mellett a Fidesz 13 hölgytagja – először lett országgyűlési képviselő, akik közt van megyei közgyűlési elnök (Magyar Anna – Csongrád megye), illetve városi polgármester (Székyné Sztrémi Melinda – Salgótarján) is.

1990 óta hét képviselő most hatodik alkalommal került be a parlamentbe. Közülük hatan a Fidesz–KDNP jelöltjeként jutottak mandátumhoz (Balsai István, Kósa Lajos, Kövér László, Németh Zsolt, Orbán Viktor és Salamon László), míg az MSZP soraiban Vitányi Iván az egyedüli, aki a rendszerváltás óta megszakítás nélkül képviselő.

A 2010. április 11-én és 25-én megválasztott Országgyűlésben 176 fő még soha nem volt parlamenti képviselő, ugyanakkor a parlamentbe most bekerült két új párt tagjai közül az LMP padsoraiban ülő Mile Lajos a rendszerváltáskor már bekerült a parlamentbe (az MDF frakciójában ült 1990–1994 között), míg a jobbikos Balczó Zoltán, Rozgonyi Ernő és Zakó László 1998–2002 között a MIÉP képviselőjeként tevékenykedett. A parlament alakuló ülésén a függetlenek közt várhatóan egy képviselő, Molnár Oszkár edelényi polgármester foglal majd helyet.

A 2010–2014-es ciklusban az Országgyűlésben négy roma származású képviselő lesz. A Fidesz színeiben három: Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke, Varga József, a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány korábbi elnöke, valamint Berényi László, a Lungo Drom alelnöke, a Somogy megyei Közgyűlés tagja. Az LMP fővárosi listáján Osztolykán Ágnes kapott mandátumot, aki korábban minisztériumi roma referensként dolgozott, illetve a Roma Integráció Évtizede Program magyarországi titkárságvezetője volt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.