A kitartás győzelme: a legátütőbb siker a rendszerváltás óta

A Fidesz a legátütőbb választási győzelmet aratta a kommunizmus bukása óta, példátlan, kétharmados többséggel véget vetve a szocialisták nyolcévi kormányzásának – írta vasárnap esti kommentárjában a Financial Times. A francia lapok Orbán Viktorról közöltek portrét hétfőn: a baloldali Libération szerint a Fidesz kitartó vezetője nyolcévi ellenzékiség után diadalmasan tért vissza, és elsöprő győzelmet aratott pártjával, míg a konzervatív Le Figaro Orbán Viktor, az uralkodó magyar címmel mutatta be egy teljes oldalon a Fidesz elnökét.

MNO
2010. 04. 26. 7:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni gazdasági-politikai napilap internetes kiadásán megjelent értékelés szerint a Fidesz győzelme Orbán Viktor diadalmas visszatérését jelenti. A 2002-ben és 2006-ban egymás után elszenvedett vereségek megpecsételhették volna egy kevésbé kitartó, kevésbé erőteljes politikai személyiség sorsát. E kudarcok azonban nem rendítették meg Orbán Viktor azon vágyát, hogy eltávolítsa az általa hozzá nem értőként és korruptként jellemzett szocialistákat a hatalomból – áll a Financial Times kommentárjában. A lap által idézett „bennfentesek” szerint Orbán Viktor „ádáz antikommunizmusa” nem enyhült azóta sem, hogy a Fidesz vezetője 1989-ben a szovjet csapatok kivonását követelő beszédével először előtérbe került. Más vonatkozásokban azonban már kevésbé könnyű meghatározni a Fidesz nézeteit. Orbán provokatív, a sajtóval bánni tudó politikus, aki azonban a választás előtti időszakban kerülte az újságírók kutakodó kérdéseit.

Csaba László, a budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) közgazdásza azt mondta a Financial Timesnak: Orbán Viktor megtanulta, hogy amit nyilvánosan kimond, az számít. Megtanult élni egy olyan befektetői közösségben, amelyik bizalmatlan iránta, és meg kell nyernie a bizalmukat – idézte a lap a CEU szakértőjét. A Financial Times szerint Orbán Viktor ellenzékben kikelt a szocialisták által a gazdasági növekedés rovására életbe léptetett közkiadás-csökkentő tervek ellen. Ám az ő ígéretei, amelyek adócsökkentésről és tíz év alatt egymillió munkahely megteremtéséről szólnak, komoly költségvetési korlátokba ütköznek. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 20 milliárd eurós mentőcsomagja után kevés lehetőség maradt a bőkezűségre, azzal együtt is, hogy Orbán Viktor várhatóan egyezségre jut (az IMF-fel) a magasabb államháztartási hiánycélról – áll a brit lap vasárnap esti elemzésében.

Orbán Viktor ígéretet tett annak megakadályozására, hogy külföldi befektetők mezőgazdasági földeket vásároljanak fel, és arra is, hogy a határokon túl élő magyarok állampolgárságban részesülnek. A Financial Times szerint bizonyos, ez utóbbi lépés tovább szítja a haragot a szomszédos Szlovákiában és Romániában.

Lánczi András politikatudós szerint azonban Orbán Viktor „populistának” bélyegzése nem tükrözi a lényeget. „Felismerte, hogy űr támadt a politikai elitek és a tömegek között, amelyet át kell hidalni” – mondta Lánczi a lapnak.

A kitartás győzelme

A Libération a „kitartás győzelmének” nevezte, hogy az egykori rendszerváltó politikus visszatér az 1998 és 2002 között egyszer már elfoglalt miniszterelnöki székbe. A baloldali lap kiemelte, hogy 1989-ben a kommunista rendszerrel szemben álló Orbán Viktor követelte először nyíltan a szovjet csapatok távozását az országból. Az első szabad parlamentbe 1990-ben bekerült Fidesz 21 képviselője „fiatal, antikonzervatív és friss, mint a narancs, a jelképük”. Orbán ekkoriban modern, a világra nyitott és antiklerikális politikus. Gyorsan megérti, hogy pártjának kicsi az esélye a túlélésre, ha baloldali vagy centrumpárt marad, mert a hely ott már foglalt. A lécet 1993-ban jobbra helyezi át, hogy a német CDU mintájára egy konzervatív pártot hozzon létre. Erőfeszítésének gyümölcsét 1998-ban learatja, amikor a kisgazdákkal kötött koalícióban a Fidesz megnyeri a választásokat, s Orbán 35 évesen a magyar történelem legfiatalabb miniszterelnöke lesz – emlékeztetett a lap.

A cikkíró meglátása szerint „ez a kiváló szónok olyan karizmával rendelkezik, amely nem kopott meg az idővel”. „Sugárzó és szívélyes, a pártban mindenki ugyanúgy szereti az embert, mint a politikust” – idéz egy Fidesz-tagot a lap.

Orbán már államférfi

Egységet, rendet és biztonságot ígérő programja alapján választották meg a Le Figaro szerint a Fideszt, és a megszerzett kétharmados „teljhatalmat” – amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa – a jobboldal a képviselők számának megfelezésére és a közalkalmazottak számának csökkentésére, valamint az önkormányzatok megreformálására fogja használni. Drasztikus, de szükséges intézkedésekre, azért, hogy Orbán szavaival Magyarország a régió legversenyképesebb államává váljon – tette hozzá az újság. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz elnöke képes lesz-e megfelelni a kihívásnak, a lap egy diplomatát idéz, aki szerint Orbán már nem lobbanékony és ingatag fiatalember, hanem kezd államférfivá válni. Kövér László, a Fidesz másik alapítója szerint is barátja megváltozott az elmúlt nyolc évben: „A csalódások érzékennyé tették. Érettebb és fegyelmezettebb lett”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.