Csupán választási értékelő missziót küld hazánkba az EBESZ

Mindössze választási értékelő missziót küld Magyarországra az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választást értékelő csoportja, mivel a szervezet szerint nem kell visszaélésektől, választási csalástól tartani.• 814 egyéni jelölt száll versenybe a mandátumokért

MNO
2010. 04. 05. 12:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az EBESZ választást értékelő tíztagú csoportja (Election Assessment Mission) múlt hétfőn érkezett Magyarországra. A csoport előző, januári látogatása során olyan tapasztalatokat szerzett, hogy a magyarországi választások során nem kell visszaélésektől, választási csalástól tartani, ezért elegendő, ha az ODIHR az április 11-i parlamenti választásokra választási értékelő missziót küld. (Az ODIHR, a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája az EBESZ választási megfigyelésben részt vevő intézménye.)
Az értékelő misszió a hagyományos választási megfigyelő missziónál rövidebb idejű és alacsonyabb létszámú misszió, és két hétig tartó munkája során kiemelt figyelmet fordít a tervek szerint a jelöltek kiválasztásának és regisztrálásának vizsgálatára, az ajánlócédulák rendszerére, a kisebbségek részvételére és képviseletére, a kampányfinanszírozásra, valamint a jelöltek médiához való hozzáférésére.

Az EBESZ delegációja januárban meglátogatta az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT), hogy értékelést készítsen a választásokat megelőző helyzetről. Az ORTT ekkor arról tájékoztatta az EBESZ-t, hogy – mivel a műsorszolgáltatók választási kampányban történő részvételét érintő kifogásokkal 2010-ben is számolni kell – ellenőrzi az adók műsorait és ajánlást ad ki számukra a kampányban kívánatos szerkesztői gyakorlat kialakítását segítve. A testület tagjai arról is beszámoltak az EBESZ-nek, hogy a műsorszolgáltatók tevékenységét az ORTT és az Országos Választási Bizottság (OVB) párhuzamosan ellenőrzi. Az ORTT szerint a párhuzamosságok jól kiegészíthetik egymást, hiszen a két szerv lényegesen eltérő joghatású szankciókkal rendelkezik: a médiabeli kampánycsendsértések esetében az OVB megállapító határozata nyomán a testület médiajogi szankciót alkalmaz az időszerű tájékoztatás megsértése miatt.

Magyarország az EBESZ 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ-államokból. Az EBESZ ODIHR végzi a világon a legtöbb választási megfigyelést, választási szakértői tanácsokat adnak azoknak az országoknak, ahol a demokratikus átalakulás még folyamatban van, vagy a kormányzat úgy ítéli meg, bizonytalan a választás szabályossága és tisztasága.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.