Kállai: A világtörténelem szégyenfoltja az örmények elleni népirtás

1915. április 24-én mintegy 600 értelmiségi örmény férfi lemészárlásával kezdődött meg a két és fél millió áldozattal járó népirtás Törökországban. Kállai Ernő kisebbségi ombudsman kijelenti: ez a nap a világtörténelem szégyenfoltja.

MNO
2010. 04. 24. 10:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Török emberijog-védők, értelmiségiek és művészek első ízben nyilvánosan megemlékeztek szombaton Isztambulban az 1915-17-ben az örmények ellen elkövetett mészárlásokról. Mintegy száz tüntető gyűlt össze a nagyváros ázsiai részében található Haydarpasa pályaudvar előtt – ahonnan a deportáltak első szerelvényét elindították – hogy lerója tiszteletét az eltűnt örmények előtt. (mti)


Emberségünk megőrzése érdekében el kell ítélnünk a pusztító gyilkos eszméket, a faji és vallási megkülönböztetést, mert az egymástól való különbözőség senkit nem tesz különbbé – hívja fel a figyelmet a kisebbségi ombudsman az örmények ellen 1915-17-ben elkövetett mészárlások évfordulója alkalmából.

Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa közleményében emlékezetett: 95 évvel ezelőtt, 1915. április 24-én mintegy 600 értelmiségi örmény férfit mészároltak le származása, hite miatt, majd 1917-ig mintegy két és fél millióra nőtt az áldozatok száma.

Ez a nap olyan szégyenfoltja a világ történelmének, amelyet soha nem felejthetünk még akkor sem, ha a világ sokáig nem tudott, vagy nem akart tudomást szerezni róla – fogalmazott az ombudsman, megjegyezve: Törökországban még ma sem ismerik el hivatalosan népirtásként az Oszmán Birodalomban élő örmények nagy részének 1915-ben történt lemészárlását.

A Nagy Rossz


Ezért kell évről-évre emlékeznünk az örmény nyelven "Metz Yeghern", a "Nagy Rossz" elnevezésű genocídiumra, hiszen a történelem égette sebek nem múlhatnak az emberek lelkéből, emlékezetéből.

Kállai Ernő szerint a 95 évvel ezelőtt, ezen a napon kezdődött tragédia is figyelmeztet minket felelősségünkre és emberségünk megőrzése érdekében arra, hogy ítéljük el a pusztító, gyilkos eszméket, a faji és vallási megkülönböztetést.

„Gondolatainkban, szívünkben el kell végre jutnunk a felismerésig, hogy az egymástól való különbözőség senkit nem tesz különbbé” – írta az örmény népirtás áldozatainak emléknapjára emlékezve a kisebbségi ombudsman. A világban mintegy öt és fél millió örmény él, ebből három és fél millióan a Szovjetuniótól 1991-ben függetlenné vált anyaországban. Az örményeket Magyarországon csak 1991-ben ismerték el hivatalosan nemzetiségként. A néhány ezer fős közösség nagy része a fővárosban él, kisebb részük pedig az ország egyéb térségeiben szórványosan.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.