Rövidesen megkezdődik a Kulcsár-ügy másodfokú tárgyalása

Ma kezdődik a többmilliárdos sikkasztással vádolt Kulcsár Attila és társainak másodfokú büntetőpere a Fővárosi Ítélőtáblán.

MNO
2010. 04. 22. 6:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2003 nyarán kipattant brókerbotrány ügyében a Fővárosi Bíróság 2008 nyarán kihirdetett elsőfokú ítéletét a vád és a védelem egyaránt megalapozatlannak tartja, és hatályon kívül helyezését, illetve új elsőfokú eljárás elrendelését indítványozta a másodfokú bíróságnak. A Fővárosi Bíróság 2008 augusztusában hirdette ki elsőfokú ítéletét. Kulcsárt nyolc év börtönre és 230 millió forint vagyonelkobzásra ítélte nem jogerősen sikkasztás miatt, és elrendelte előzetes letartóztatását. A 24 vádlott közül összesen heten kaptak letöltendő szabadságvesztést – Kulcsár Attila, Kerék Csaba, a Britton Kft. egykori vezetője, El Abed Hasszán pénzváltó, Bitvai Miklós, az Állami Autópálya-kezelő volt vezérigazgatója, Garamszegi Gábor, a Betonút Rt. volt vezérigazgató-helyettese, Bende Péter és Schönthal Henrik üzletemberek –, összesen 26 év nyolc hónapot. Vagyonelkobzással nyolc embert sújtottak összesen mintegy 1,7 milliárd forint értékben.

A Kulcsár-ügy kipattanását követően több más büntetőeljárás is indult, például Molnár Csaba rendőrtiszt ellen vesztegetés és más bűncselekmények miatt. Molnárt sok évvel később egy megismételt eljárásban mentették fel a vádak alól. Molnár 2003 júliusában Bécsben részt vett Kulcsár Attila kézre kerítésében. Eljárás indult bűnpártolás miatt Bácskai János dandártábornok ellen is, aki a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ főigazgatójaként 2003 nyarán Ausztriában találkozott a magyar hatóságok elől bujkáló Kulcsárral. Bácskai bűnösségét 2008-ban kimondta a Legfelsőbb Bíróság és felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, az ítéletnek megfelelően az államfő megfosztotta rendfokozatától a tábornokot.

Az elsőfokú ítélet időpontjáig a különböző eljárások, polgári perek, jogerős ítéletek és peren kívüli egyezségek következtében 11 milliárdot fizettek ki a brókerbotrányban, 32 milliárdnyi követelés volt függőben, az összes veszteség pedig akkor megközelítette a 46 milliárdot.

Kulcsár Attila előéletére jellemző, hogy sem érettségivel, sem brókervizsgával nem rendelkezett, elítélték viszont 1998-ban jogosulatlan pénzintézeti tevékenység, 1999-ben pedig hivatali vesztegetés és közokirat-hamisítás miatt, és az egyik ügyben milliós pénzbüntetést, a másikban pedig felfüggesztett szabadságvesztést szabtak ki a bíróságok.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.