Újabb botrány: ismét durva mérgek a paprikában

Még csak két hét telt el a múltkori paprikabotrány óta, most két újabb brüsszeli jelentés kezdi borzolni a kedélyeket a Kétesáruk.hu élelmiszer-biztonsági honlapon. Tovább gyarapodott ugyanis a Magyarországra beérkezett mérgek tárháza. Ezúttal hexaklórt (általános sejtméreg) és quintozene-t (gombaölő, sejtméreg stb.), valamint ismét ciánvegyületet találtak paprikákban a jelentések szerint.

Konopás Noémi
2010. 04. 22. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kétesáruk.hu rendszeresen figyeli a brüsszeli honlapokat napi munkája közben. Itt jelent meg a Magyarországon piacra kerülő legújabb mérgezett paprikákról szóló jelentés. Felháborító, ahogyan a szemünk előtt ismétlődik meg az alig kéthetes botrány, amikor is legutoljára épp a vevő tudta meg, hogy a multinál megint mérgező paprikával etetik – mondta el az MNO-nak Papp György, a Karahun Örökségvédelmi Alapítvány elnöke, a Kétesáruk.hu főszerkesztője.

A hivatalok mélyen hallgatnak

A legszomorúbb az egész történetben az, hogy sem a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH), sem a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal egy árva szót sem tett (tesz) közzé a mérgezett paprikáról. Pedig az utóbbi hatóságot arra jelölték ki, hogy kizárólagos joggal jelentéseket küldjenek Brüsszelbe az élelmiszer-biztonság súlyos eseteiről, tehát ha valakik, ők biztos tudtak az újabb piacra dobott paprikáról – fejtette ki a szakember.

A múltkor a szlovák bébiételből a káros anyagokat ugyanaz a labor mérte ki, mint a ciános paprikából. Éppen ezért nagyon érdekes, hogy az MGSZH a bébiételből ügyet csinált, míg a paprikából nem. Sőt egy hét múlva derült fény a botrányra a Hír TV és a sajtó hatására – tette hozzá.

Újabb méreggel próbálkoznak

A most talált kétféle mérgezett paprika egyikében hexaklórt (általános sejtméreg) és quintozene-t (gombaölő, sejtméreg, környezetszennyező hatása kiterjedt, az unióban nem forgalmazható) találtak. A másik a múltkori ciánvegyülettel, a tau-fluvalináttal szennyezett. Ezek a vegyületek még a Kétesáruk.hu adatbázisában is frissnek bizonyultak, pedig ott 25 ezer méregjelentés található napi (online) fordításban – fejtette ki a honlap főszerkesztője.

A másik mérgezettpaprika-jelentés ciánvegyületekről szól, és nem lehet véletlen, hogy pontosan akkora mennyiségben, mint a múltkori paprikában. Ezért valószínűsíthető, hogy szintén marokkói a termék, és behozatali, eladási körülményei is azonosnak vélhetők. A szakértő szerint felháborító, hogy magyar vetőmagból származó paprikát termesztenek Marokkóban, majd onnan (mindenféle méreggel lepermetezve) visszahozzák hazánkba, és nemzetiszínű szalaggal ellátva árulják. A törvény ráadásul ennek zöld utat biztosít, mivel ha fel van tüntetve, hogy a termék marokkói származású, akkor az érvényes jogszabályok szerint rá lehet tenni a magyar terméket jelző nemzeti színeket is.

Rendkívül veszélyes

Egyelőre nem tudni, hogy mekkora mennyiség jutott a mérgező paprikából a boltok polcaira, ahogy két héttel ezelőtt is csak véletlenül tudtuk meg – fejtette ki a szakértő. Annyi bizonyos, hogy a legkisebb mennyiség is rendkívül veszélyes, mivel a sejtmérgek nem ürülnek ki a szervezetből, tovább pusztítják az ember immunrendszerét – szögezte le Papp György.

Mint arról az MNO beszámolt: három hete tizenhat tonna tv-paprikát – tölteni való zöldpaprikát – hozott be egy Pest megyei cég Marokkóból hazánkba. A zöldségből néhány tonnányit eladtak egy áruházláncnak, de a legnagyobb tételt, több mint 12 tonnát, egy Békés megyei vállalkozó vette meg. Kiderült, a paprika a határértéknél jóval nagyobb dózisban tartalmaz ciántartalmú rovarölőszer-maradékot, tau-fluvalinátot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.