Ez azt jelenti, hogy – bár helyi idő szerint reggel 6-kor kinyitottak a szavazókörök – Londonban (Nagy-Britannia), Dublinban (Írország), Lisszabonban (Portugália), Algírban (Algéria), Abujában (Nigéria) 18 óráig lehet szavazni. Marokkóban, Rabatban azonban az időeltolódás miatt helyi idő szerint csak délután 5 óráig szavazhat a voksolásra jelentkező 4 választópolgár.
A külképviseleten szavazó választópolgár a szavazólapjait egy kis borítékba teszi, mint Magyarországon. A szavazatokat tartalmazó lezárt boríték mellé ki kell tölteni egy nyilatkozatot, amelyben a választópolgár és a küvi vezetője igazolja, hogy a mellékelt borítékban a választópolgár szavazatai vannak, valamint a nyilatkozat tartalmazza a választópolgár nevét, lakcímét, személyi azonosítóját. Ezt a nyilatkozatot és a lezárt borítékban lévő szavazatot egy nagyobb borítékba teszik, lezárják, a választópolgár a borítékot a ragasztáson aláírja, majd ezt az úgynevezett szavazási iratot teszi a választópolgár az urnába.
Az urnát a szavazás befejezése után lezárják, a a külképviseleti választási iroda vezetője pedig elindul vele Budapestre. A külképviseleti szavazásra a választáson listát állító pártok saját költségükön megfigyelőket küldhettek, ezzel csak a Fidesz-KDNP és a Jobbik élt: 29 külképviseletre küldtek megfigyelőt az egyik vagy mindkét fordulóra. A Fidesz-KDNP 21, míg a Jobbik 28 megfigyelőt küldött a magyar nagykövetségekre és konzulátusokra.
Amerika már választott
Rendben lezajlott az amerikai kontinens magyar külképviseletein az országgyűlési képviselő-választás első fordulója helyi idő szerint szombaton.
A legnagyobb névjegyzék New Yorkban volt, ahol 422-en jelentkeztek a szavazásra, közülük 358-an jelentek meg és adták le szavazatukat (84,8 százalék). Washingtonban a névjegyzékben szereplő 122 választópolgárból 93 voksolt (76,2 százalék). Az amerikai fővárosban a nagykövetségen tartott szavazáson a Fidesz-KDNP és a Jobbik megfigyelője volt jelen (más pártok nem is küldtek megfigyelőket sehová), akik úgy tájékoztattak, hogy minden rendben zajlott, korrekt volt a szavazás, rendellenességet nem tapasztaltak. A két amerikai nagyvárosban főleg az idősebb korosztály képviselői és fiatalok szavaztak.
A kanadai Ottawában – ahol New Yorkhoz és Washingtonhoz hasonlóan közép-európai idő szerint vasárnap éjjel 1 órakor zárult a szavazás – a 123 regisztrált szavazópolgárból 96-an adták le voksukat (78 százalék). Sok magyar panaszolta, hogy a nagy távolság miatt nem tudott a fővárosba utazni. Volt, aki a 800 kilométerre levő Windsorból vagy a 600 kilométerre fekvő Hamiltonból utazott Ottawába, többen buszoztak Torontóból vagy Montreálból és baráti társaságok is összeálltak, egy kocsiban látogattak el a nagykövetségre.
Nagy-Rébék Ferenc feltételezése szerint ha Torontóban is lett volna lehetőség szavazni, a 123-nál jóval többen jelentkeztek volna.
Az amerikai kontinensen az első szavazókör az argentin fővárosban, Buenos Airesben zárt be az amerikai keleti parthoz képest egy órával korábban, vagyis közép-európai idő szerint szombat éjfélkor. A külképviseleti névjegyzékben szereplő 11 személyből 10 jelent meg a nap folyamán. Kubában, a havannai nagykövetségen délig mind a 9 bejegyzett szavazó leadta voksát. Néhány választópolgár nem tudta leadni szavazatát, mert nem szerepelt a névjegyzékben. Azt mondták, időben elküldték kérelmüket Magyarországra, ennek ellenére nem kaptak értesítést és a jegyzékben sem szerepeltek.
(MTI)