Egy pici patak nőtt „őrült folyammá”, kegyetlenül puszított

Éjszaka is védekeznek a töltéseken a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben, még mindig zsákolják a homokot. A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban (Skanzen) 49 millió forintra becsülhető az elmúlt napok viharos időjárása.  Bakonycsernyén több partfal is megrongálódott. • Veszélyhelyzet: több ezren védekeznek, rengeteg út járhatatlan

MNO
2010. 05. 19. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éjszaka is védekeznek a töltéseken a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben, ahol apad a Bódva vize, de az áradat még mindig jelentős.

Hatalmas a víztömeg Szendrőben. A Szuhogy felé vezető út környékén folyamatosan dolgoznak a szivattyúk, a település északi végénél – Szalonna felé – pedig még mindig zsákolják a homokot. Két csónakkal viszik az érintett töltésrészhez, mert ott akkora a víz, hogy másként nem tudják megközelíteni – részletezte szerdán este Szaniszló János, a település független polgármestere, hozzáfűzve, hogy a folyó vízszintje apad.

Edelényben is tart a védekezés. Éjszaka befejezik – a hídtól fölfelé lévő, Bódva úti részen – a töltés megtámasztását, ez mintegy két kilométeres szakaszon biztosítja a megfelelő védelmet az ártól. Százezer fölött van már a beépített homokzsákok száma – mondta Molnár Oszkár, független polgármester.

Hozzátette: vízügyi szakemberek, rendőrök, tűzoltók, polgárőrök segítik a munkát közösen azokkal az önkéntesekkel, akik az országból érkeztek. Itt vannak Nyíregyházáról, Debrecenből, Nyíradonyból, Kőröstarcsáról, de jöttek Szegedről, Békés megyéből, a fővárosból is – sorolta a teljesség igénye nélkül.

Arról is beszámolt, hogy sok felajánlást kaptak: élelmiszert, gumicsizmát, esőköpenyt, fertőtlenítőszert és pénzadományt is küldenének szinte az ország minden pontjáról.

„Őrült folyam”

Cseri Miklós, a Skanzen főigazgatója elmondása szerint a többnyire 5-10 centiméteres patakból az esőzések hatására 2,8 méter vízmagasságú „őrült folyam” lett, amely alámosta a skanzenvasút töltését, így a sínpálya 10 méteres szakasza jelenleg függőhídként lóg a levegőben. A szabadtéri múzeum 312 épületének mintegy 20 százaléka károsodott a vihar következtében: 8-10 háznál komoly tetőproblémák állnak fenn, a pincék megteltek vízzel, és az északi fekvésű homlokzatokról az eső leverte a vakolatot – sorolta a főigazgató, hozzátéve, hogy rengeteg a kisebb kár is.

Cseri Miklós szerint egyelőre nem lehet felmérni, meddig tart a teljes helyreállítás, a Skanzen munkatársai mindenesetre megtisztították az utakat, és biztosították a balesetmentes látogatás feltételeit, így az intézmény kedden újra megnyithatta kapuit. A 60 hektáron elterülő múzeumban minden tájegység megtekinthető, csupán 2 épület nem látogatható, és az utolsó megálló kivételével a skanzenvasút is üzemel. Nem maradnak el a vasárnapra és hétfőre meghirdetett Pünkösdi Játékok sem – hangsúlyozta a főigazgató.

Mint megjegyezte, a költségigényes helyreállítási munkálatok (elsősorban a vasúti töltés helyreállítása) ügyében a Skanzen a kulturális tárcához fordult rendkívüli pénzügyi segítségért, és szerda reggelre a kárfelmérési jegyzőkönyveket is elküldte.

„Tudom, hogy nem egyszerű a helyzet nemcsak a pénztelenség, hanem az éppen zajló kormányváltás miatt is. Annyi ígéretet kaptam, hogy az átadási dokumentációban a sürgős, azonnal megoldandó feladatok közé teszik a Skanzen megsegítését” – fogalmazott a múzeum vezetője. A csendesebb időjárás beköszöntével a Skanzen egy nagy, közösségi helyreállítási napot jelöl ki a június 5-i környezetvédelmi világnapra, melynek során önkéntes munkára lehet jelentkezni a múzeumba.

Megrongálódott több partfal

Megrongálódott több partfal a Fejér megyei Bakonycsernyén; a Gaja és a Súri patak áradása miatt a legveszélyeztetettebb településen az első becslések szerint a kár meghaladja a százmillió forintot – mondta a község alpolgármestere szerdán az MTI-nek.

Szerdára visszatért medrébe a Gaja, s a katasztrófavédelmi szakemberekkel megkezdődött a károk elsődleges számba vétele. Több épület átázott, egy ház melléképülete leomlott. Egy családot ki kellett költöztetni, ők a Fecskeházban kaptak ideiglenes szállást – közölte Ackermann Zoltán.

A falu három pontján „megmozdult” a partfal, további öt részen pedig károsodott. A helyreállításokra az évi 300 millió forintos költségvetésből gazdálkodó önkormányzatnak nincs pénze, vízrendezési pályázatai pedig mindeddig eredménytelenek voltak, annak ellenére, hogy a község egy részét szinte minden nagyobb esőzésnél elönti a víz és a sár.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.