Ficót hiába leli a hideg: Budapest dönthet a magyar állampolgárságról

Légből kapott, megalapozatlan állításokkal állt elő Robert Fico szlovák kormányfő, amikor arra hivatkozott, hogy a Fidesz által szorgalmazott kettős állampolgársági tervek sértik a nemzetközi jogot és ezt csak kétoldalú megállapodás alapján lehetne bevezetni – jelentette ki Hoffmann Tamás. A nemzetközi jogász szerint minden állam maga dönti el, hogy kit tart állampolgárának.• Martonyi: Ez a szlovák választási kampány része • Öllős: Senki nem fosztható meg az állampolgárságától • Gasparovic: nem egy állam belügye • Felesleges hisztéria vagy súlyos nemzetbiztonsági veszély? • Ficót kilelte a hideg

Pálffy Lajos
2010. 05. 13. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állampolgárság megadása szuverén belügy, a nemzetközi jog alapján ad absurdum a Föld összes államának polgárai magyar állampolgárok is lehetnének – mondta Hoffmann Tamás az MNO-nak. Ugyanakkor az egyetemi adjunktus arra is felhívta a figyelmet, hogy minden állam előírhatja saját polgárainak, hogy ne legyenek más állam polgárai. Erre viszont az unió demokratikus berendezkedésű tagállamaiban nem kerülhet sor – állítja Hoffmann.

A nemzetközi jogász felhívta a figyelmet arra, hogy a kettős állampolgárság intézménye magyar viszonylatban most is létezik, csak most eltörölnék a hosszadalmas procedúrát és megkönnyítenék megszerzésének a feltételeit. Hoffmann szerint egyébként a világtendencia az, hogy egyre több állam ismeri el a kettős vagy többes állampolgárságot, egyre liberálisabb tehát a szemlélet ebben a tekintetben is.

Fico azon kijelentésével kapcsolatosan, hogy Szlovákia az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet kisebbségügyi főbiztosához és más nemzetközi fórumokhoz fordul a tervezett magyar lépések miatt, az adjunktus elmondta: az EBESZ egy politikai szervezet, az európai országok együttműködési fóruma. Csak politikai egyeztetést végezhet, például tanácsolhatja Magyarországnak, hogy ne tanúsítson olyan magatartást, amit Pozsony konfrontációnak értékel. Hoffmann Tamás szerint amit a Fidesz tervez, az jogilag „nem kisebbségügyi, hanem magyar állampolgárságügyi kérdés”, amúgy pedig ezzel más fórumokhoz, például az Európai Bírósághoz sem lehet fordulni.

A nemzetközi jog szempontjából teljesen légből kapottak Fico azon állításai is, hogy a kettős állampolgárságot csak kétoldalú megállapodás után lehetne megadni, vagy hogy ehhez bizonyos ideig lakni is kellene a másik országban. Hoffmann példának azt a gyakorlatot hozta fel, hogy Sólyom László köztársasági elnöki jogkörével élve ma is adhat állampolgárságot különösebb magyar kötődés nélkül, például sportolóknak. A magyar állam tehát ebben a kérdésben olyan feltételeket szab, amilyeneket akar, ez szuverenitásához tartozik – jelentette ki a nemzetközi jogász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.