„Ez nem sok ahhoz a 3200 milliárd forinthoz képest, amellyel az önkormányzati szféra gazdálkodik, mégis gesztusértéke van” – mondta a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke szerdán Szekszárdon, a Tolna megyei polgármesterekkel tartott konzultációját követő sajtótájékoztatón. Mint mondta, jelenleg mintegy 15 milliárd forint a 26 ezer önkormányzati képviselő tiszteletdíja Magyarországon. Ezt megfelezve, majd a járulékokat levonva körülbelül három és fél milliárd forint takarítható meg – tette hozzá. „Fontos összeg, de nem ez fogja megmenteni az önkormányzatokat” – fogalmazott.
Gémesi György kitért arra, hogy a fővárosban ugyanakkor százmilliárdos nagyságrendű tartalék van a rendszerben. Rengeteg a párhuzamosság, egyes feladatok többszörösen vannak finanszírozva – mondta. A MÖSZ elnöke példaként említette a fővárosban a parkolás rendszerét: ha a belvárosi önkormányzat átveszi a parkolást, az eddigi 400 millió forint helyett 900 millió forint lesz a bevétele.
A Fidesz hétfőn benyújtott, az önkormányzati képviselők és a polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatával kapcsolatban Gémesi György megjegyezte: az előterjesztőben a kétharmados többség birtokában is megvan a politikai önmérséklet, hiszen meghagyja a listás helyeket, amelyeket azok szerezhetnek meg, akik nem jutnak egyéni mandátumhoz.
A törvényjavaslat szerint jelentősen csökkenne az önkormányzati testületek létszáma. A jövőben a tízezer lakos alatti településeken száz lakosig kettő-nyolc lenne a helyi képviselők száma, a tízezernél nagyobb lélekszámú településeken 11-20 mandátumot osztanának ki. A fővárosban minden 50 ezer lakos után egy képviselő lenne választható, a megyei közgyűlésekben pedig – a megyék lélekszámától függően – 20, 30, illetve 40 ezer lakosra jutna egy képviselő.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.