Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője hétfő reggel elmondta: Súron a megcsúszott löszfal az ingatlanok melléképületeit és az azokhoz tartozó kerteket is veszélyezteti, ezért az önkormányzat a tulajdonosokat tájékoztatta a további omlásveszélyről. A löszfal felett húzódó út is károsodott három lakóépületet veszélyeztetve, melyekből az egyiknek a műszaki állapota nem megfelelő, de az abban lakó három ember nem akarta elhagyni azt, és nyilatkozatot tettek arról, hogy kizárólag saját felelősségükre maradnak. A Tolna megyei Regöly–Majsapuszta térségében a halastavakból lejutó nagy mennyiségű víz vasárnap éjjel két tanyánál jelentett veszélyt, Mórágyon 2 pince beszakadt, de személyi sérülés nem történt – közölte az OKF szóvivője.
Helyenként bontják a homokzsákokat
A Sajó, a Bódva és a Hernád végig apad, ahol a csökkenő vízszint lehetővé teszi, megkezdték a homokzsákok bontását – közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság hétfőn.
Országosan a folyók fő védvonalain 1664 kilométeren van védelmi készültség. Rendkívüli készültségi fokozat van érvényben 130 kilométeren, egyebek közt a Bódván, harmadfokú a készültség 77 kilométeren. Másodfokú védelmi készültség 794 kilométer, elsőfokú 663 kilométer hosszon van érvényben. Az ország mind a 12 környezetvédelmi és vízügyi igazgatósága védekezik.
A jelenlegi árhullám a Tiszán Tokaj felett tetőzik, lejjebb még árad. Az előrejelzések szerint harmadfokú készültségi szintet elérő, esetleg meghaladó vízállások kialakulására kell számítani a Tiszapalkonya alatti szakaszon. Az árvízvédekezés súlypontja ide tevődött át.
A belvízzel elöntött területek nagysága stagnál, jelenleg 160 ezer hektár van víz alatt, ebből 80 ezer hektár a vetés-szántó terület. A magas mederteltségek miatt a Felső-Tisza vidékén egyes helyeken már a csatornákból is kilépett a víz. A legnagyobb elöntések Borsodban, Felső-Szabolcsban, a Közép- és az Alsó-Tisza vidékén, a Tiszántúlon és a Körösök vidékén alakultak ki.
Hétfőn északnyugat felől egy időjárási front közelíti meg az országot. A csapadék mennyisége 3-10 milliméter között várható, de a Felső-Tiszán meghaladhatja a 10 millimétert, és helyenként ennél jelentősebb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Az időjárás változékony jellege a hét további napjain is folytatódik, minden nap számítani kell záporokra, zivatarokra. A csapadék naponkénti mennyisége általában 10 milliméter alatt marad, de a Felső-Tiszán még szerdán is 10-15 milliméter közötti területi átlagra lehet számítani.
Tovább csökkent a védelmi készültség
Tovább csökkent a védelmi készültség Magyarország folyói és a veszélyeztetett települések mentén, hétfő reggelig 334 ember még mindig nem tudott visszatérni az otthonába. Vasárnap éjjel Borsod-Abaúj-Zemplén megyében még 700 ember dolgozott az árvízvédelemben.
Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfő reggel elmondta: Borsodban 683 ember, ebből a katasztrófavédelemtől 31, 169 tűzoltó, 23 rendőr, a speciális mentőszervezet 10 embere, valamint 450 lakos, társadalmi szervezetek képviselői, önkéntesek dolgoztak az árvízvédelemben. Az ezredes közlése szerint a megyében továbbra is 37 település, 1523 épület és 2800 ember veszélyeztetett, a kitelepítettek száma országosan összesen 334 fő, csak Borsodban 208 ember kényszerül elhagyni az otthonát.
Azokon a területeken, ahonnan már visszavonult a víz, az ÁNTSZ szakmai ellenőrzése mellett zajlik a fertőtlenítés. Az elöntött területeken eseti jelleggel, elszórtan 30 esetben észleltek fertőzést, amit az ÁNTSZ felügyeletével kezelnek, így ez nem minősül járványnak – mondta az OKF szóvivője.
Győr-Moson-Sopron megyében, Mezőörsön a cuhai Bakony-ér visszahúzódott a medrébe, az elöntött ingatlanok tulajdonosai visszamehettek otthonaikba, de sok pincéből a magas belvíz miatt még nem lehet szivattyúzni. A lakhatatlan épületek lakói továbbra is rokonoknál vannak elhelyezve. Az árvíz által veszélyeztetett 187 lakóházból 27 még nem alkalmas arra, hogy a lakók visszaköltözzenek.
Az OKF szóvivőjének közlése szerint Tolna megyében, Regöly településen, a Pacsmagi-halastavaknál tovább folyt a homokzsákos védekezés, mert a töltésmagasításra megépített nyúlgát több helyen szivárgott, így annak helyreállítására és bordás megtámasztására volt szükség. A védekezési munkát 40 ember 5 szivattyúval végezte. A Csikóstőttősről korábban kitelepített 47 fő továbbra sem térhetett vissza az otthonába. Vasárnap a tűzoltóságok a rendkívüli időjárás miatt 195 alkalommal hajtottak végre kárelhárítási feladatot.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.