Múlt csütörtökön és pénteken Miskolcon, elsősorban a diósgyőri városrészben a hirtelen lezúduló, özönvízszerű esőzés házakban, utakban, hidakban tett kárt, a csatornarendszer ugyanis nem tudta elnyelni a nagy mennyiségű vizet – ismertette Fedor Vilmos, megjegyezve: ennek oka az volt, hogy a hegyoldalakról hömpölygő víz földet, iszapot, homokot mosott be a csatornába, eldugítva azt.
Mint mondta, az ilyen, nem hétköznapi esetekre, az úgynevezett mikrocellás viharra egyszerűen nem lehet felkészülni, az hirtelen csap le. Katasztrófahelyzet nem állt fenn, nem árvíz volt; szakemberek szerint azonban jelentős a vízkár Miskolcon – tette hozzá.
Szerencse volt a bajban, hogy Miskolc patakjának, a Szinvának a bükki vízgyűjtőjén, Lillafüreden, Ómassán, Alsó- és Felsőhámorban nem volt akkora eső, mert akkor lényegesen nagyobb lehetett volna a kár – tette hozzá.
Miután nem volt katasztrófahelyzet a városban, korlátozottak a lehetőségek arra, hogy a vis maior keretből igényeljenek pénzt az önkormányzati utak, hidak, rézsűk helyreállításához, de a károk pontos ismeretében ezt a lehetőséget sem zárják ki – magyarázta az alpolgármester. Fedor Vilmos megjegyezte: a magántulajdonú ingatlanokban – házakban, pincékben, kertekben – okozott károk miatt a biztosítókhoz fordulhatnak azok, akiknek van biztosításuk.
Korábban nem voltak ilyen gyors, hirtelen lefolyású és ilyen nagy mennyiségű vizet hozó viharok Miskolcon, de mivel megismétlődhetnek, célszerű a csatornarendszer keresztmetszetének növelése, az olyan városi hidak teherbírásának emelése, amelyekre most nem tudtak ráhajtani a tűzoltóautók, és szükség lenne egy saját szivattyú beszerzésére is – hangoztatta az alpolgármester. Alföldi Attila városi tűzoltóparancsnok arról szólt, hogy múlt csütörtöktől szombatig 113 bejelentést kaptak Miskolc diósgyőri, perecesi és lyukó-völgyi részéből. Megismételte: a csatornarendszer eldugulása okozta a legtöbb problémát.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.