Jelenlegi formájában 1957 óta lottóznak Magyarországon, maga a játék viszont a fővárosban szeptemberben lesz 240 éves, Budán ugyanis már 1770-ben játszották. Igaz, az 1950-es évek előtt hosszabb kihagyás volt, mivel 1895-ben megszüntették a játékot. A jelenlegi válság hatása érződik a játékkedven is, a „nyugodt időkhöz” képest 5-8 százalékkal csökkent a feladott szelvények száma.
Újra lottóláz van
Azonban Somorai László, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője szerint most már lottólázról beszélhetünk. Múlt héten 5,3 millió mezőt töltöttek ki a játékosok a szokásos 3,8 millió helyett, ám senkinek sem sikerült bankot robbantania. Tavaly december 13-án volt az utolsó telitalálat, most már 22 hete halmozódik a nyeremény. Így érte el kis híján a 2,3 milliárd forintot. Ez az összeg teljes egészében a nyertes markába kerül, az adót a játékszervező fizeti be a költségvetésbe – mondta az MNO-nak a szóvivő.
Ha ezen a héten sem viszik el, akkor valószínűleg egy nagy ugrással a harmadik legnagyobb nyereménnyé lép elő, hiszen a jelenlegi dobogós „csak” 66 millió forinttal előzi meg. Az örökranglista második helyezettje már majdnem eléri a 3 milliárdot (29 millióval marad el tőle). Az aranyérmes nyeremény viszont elképzelhetetlen fölénnyel vezet, hiszen 2003-ban egy szerencsés 5 milliárdnál is többet nyert.
Ha nem jelentkeznek a nyereményért, azt szétosztják
Az esetleges nyertesnek vagy nyerteseknek 90 napja van jelentkezni a nyereményért, amit legkorábban a sorsolást követő harmadik hét keddjén utal a Szerencsejáték Zrt. Minden lottózóban ki van függesztve egy „nagy nyertes” szám, azt kell felhívni minden, 40 millió forintnál nagyobb nyeremény esetén. Somorai László elmondta, eddig három esetben fordult elő, hogy egy nagy nyertes nem jelentkezett a pénzéért. A hatoson hagytak bent egyszer 216 millió forintot, míg az ötösön egyszer 133-at, egy másik alkalommal pedig 400 milliót. Bennmaradó nyeremény esetén a szerencsejáték törvény szabályozza, hogy mit tehetnek – magyarázta a szóvivő. Két lehetőségük van: befizetik a pénzt a költségvetésbe, vagy pedig kiosztják azon a játékon, amelyen keletkezett. Somorai elmondta, ilyen esetekben az utóbbit szokták választani. A kisebb fel nem vett nyereményekből óránkénti autósorsolásokat rendeznek, a nagyobb összeget pedig kettéosztják: egy részét hozzáteszik a halmozódó főnyereményhez, a másikat pedig szintén autósorsolásra fordítják. A briteknél más a rendszer, ott jótékony célokra ajánlják fel az át nem vett összegeket. Ez szabályozás kérdése – tette hozzá Somorai.
Valljanak be egy kisebb nyereményt
A szerencsésnek a „nagy nyertes” számot kell felhívnia, és a Szerencsejáték Zrt. illetékesével kell egyeztetnie, mi legyen a nyeremény átvételének eljárása. A nyertes a szelvény számával és a feladás helyével tudja igazolni, hogy tényleg az ő szelvénye nyert. Ezután a cég két biztonsági emberével találkozik, akiket hat közül választanak ki, véletlenszerűen. Ők veszik át a kincset érő szelvényt, majd intézkednek a kifizetésről. Biztonsági okok miatt javasolni szokták, hogy több bank több számlaszámát adja meg a nyertes. Tanácsot a személyes találkozás során nem adnak a szerencséseknek, viszont ha kérik, továbbítanak nekik befektetési ajánlatokat, így már csak a kiválasztott tanácsadókkal kell felvenniük a kapcsolatot – tette hozzá Somorai László.
A nyerteseket a személyes találkozón meg szokták kérni, hogy töltsenek ki egy kérdőívet. Ilyenkor általában az szokott kiderülni, hogy konkrétan nem tudják még, hogy mire költenék a pénzt, de főleg befektetnék. Mondjuk nehéz is lenne több milliárd forint helyét megmondani – tette hozzá Somorai. Mint ahogy eltitkolni is. Ezért a Szerencsejáték Zrt. azt javasolja, hogy valljanak be egy kisebb nyereményt a környezetüknek, így nem lesz feltűnő az életszínvonal-emelkedés. Somorai László azt is elmondta, nem jellemző, hogy a milliárdos nyeremény után valakik teljesen új életet kezdenek és elköltöznek, megszakítva a kapcsolatot környezetükkel. Bár ezt kizárni nem tudják, mert a kifizetés után minden kapcsolatuk megszakad a szerencséssel.
Titokban marad a nyertes
Ha a nyertes nem akarja felfedni a kilétét, akkor a társaságtól nem kerül ki semmilyen, azonosítására alkalmas adat. Eddig egy olyan eset volt, amikor valaki a nyilvánosság előtt vállalta, hogy nyert – emlékezett a szóvivő. A paksi kosarasok voltak azok, akik 2002 januárjában 560 millió forintot (akkori rekordösszeget) nyertek a hatos lottón, majd azt nyilvánosságra hozták, még mielőtt jelentkeztek volna az összegért. „Ezt azonban mi egyáltalán nem bántuk, sőt azt szeretnénk, ha mindenki vállalná, mert ez növelné a játék hitelességét” – fogalmazott Somorai. A szóvivő elmondta, hogy az USA-ban van néhány állam, ahol a játékszervező előírja, hogy kötelező nyilvánosan vállalni a nyereményt. Ott a kifizetés szabályai is különböznek a magyartól. Somorai elmondta: Amerikában a győztes választhat, hogy életjáradékban kéri a pénzét – ekkor a teljes összeget megkapja –, vagy egyben – így viszont a felét be kell fizetnie a költségvetésbe.
A nyilvánosság veszélyekkel is jár. Amerikában 2009 januárjában találták meg egy lottómilliomos holttestét. Nálunk, ha történtek is lottóval kapcsolatos bűnesetek, személyiségi jogokra hivatkozva a rendőrség nem adhat róluk tájékoztatást.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.