Jogsegélyt ajánl az átvert diákmunkásoknak az IKSZ

A közelgő szünidőben számos diák vállal munkát, hogy némi zsebpénzre tegyen szert vagy akár mindennapi megélhetését megkönnyítse. Ilyenkor azonban a nem kellően körültekintő pénzszerzési lehetőség kiválasztását követően könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhetnek a fiatal diákmunkások, sok esetben rögzített járandóságukat sem kapják meg. Ezért az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) azt ajánlja, hogy iskolaszövetkezeteken keresztül keressenek munkát, a bajba kerülteknek pedig jogsegélyt ajánl a szervezet.

MNO
2010. 05. 28. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyári szünetben sok diák tervezi, hogy rövidebb-hosszabb időre munkát vállal. „Sajnos az elmúlt időszak kormányzati politikája miatt egyre több fiatal kényszerül arra, hogy a mindennapi megélhetési költségeit, valamint a tanulmányaihoz szükséges plusz anyagi forrásokat nyári diákmunkával teremtse elő” – értékelnek a fiatal kereszténydemokraták.

A KDNP ifjúsági szervezete, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) szerint a fő célnak annak kellene lennie, hogy a fiataloknak a tanulmányi kötelezettségeik mellett jusson idejük a nyaralásra is. Sajnos azonban megfigyelhető, hogy különösen a 15-18 év közötti középiskolások számos esetben kiszolgáltatott helyzetben vállalnak nyári munkát, rájuk nézve hátrányos feltételekkel. Gyakran nem kötnek velük munkaszerződést a munkáltatók, de olyan is sűrűn előfordul, hogy a szóban megbeszélt feltételeket utólag, egyoldalúan, a diák munkavállalóra nézve hátrányosan módosítja a munkáltató, különösen a bérezés vonatkozásában – figyelmeztet csütörtöki közleményében az IKSZ.

Kiszolgáltatott diákok

A szervezet szerint jelentősen csökkent azoknak a felsőoktatásból érkező diákoknak a száma, akik a kellő munkaerő-piaci tapasztalat és gyakorlat megszerzése érdekében akár ingyenesen is vállaltak nyári munkát főleg a közigazgatásban és a multinacionális cégeknél. „Az anyagi kiszolgáltatottság miatt a rövid távú megélhetési célok váltották fel a fiatalok hosszú távú célkitűzéseit” – figyelmeztet Stágel Bence, az IKSZ elnökhelyettese.

„A tanév végeztével országosan mintegy százezer diák, hallgató keresi fel a diákmunkát kínáló iskolaszövetkezeteket. Az iskolaszövetkezeteken keresztül közvetített nyári diákmunka jobban védi a diákok érdekeit, mert a diákok közvetlenül nem a munkáltatóval, hanem a diákszövetkezettel állnak jogviszonyban, munkájuk díjazását is a diákszövetkezettől kapják, ezért ha már végképp a nyári munka mellett dönt egy fiatal, lehetőség szerint diákszövetkezeten keresztül keressen munkát” – hívják fel a figyelmet.

Jogsegély

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség ezért kéri a munkaügyi felügyelőségeket és az érintett hatóságokat, önkormányzatokat, hogy a nyári időszakban fokozottan ellenőrizzék a fiatal munkavállalók foglalkoztatási körülményeit, hogy ezzel elkerülhetők legyenek a munkáltatói visszaélések. Ennek érdekében az IKSZ külön jogsegélyszolgálatot is működtet, további információkat, bejelentéseket, kérdéseket az [email protected] elektronikus levélcímre várnak – tájékoztatott Stágel Bence.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.