Martonyi János erről szerdán a Sándor-palota előtt újságíróknak beszélt, miután fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök. A külügyi tárca leendő vezetője szerint hátrányos megkülönböztetést jelent az, hogy a szlovák parlament várhatóan automatikusan megfosztja a szlovák állampolgárságuktól azokat, akik egy másik állam állampolgárságát kérik.
Közölte, az „ilyen típusú megtorlás”, amelyre most a pozsonyi parlament készül, semmivel nem igazolható, és szerinte az nyilvánvalóan a magyarok ellen irányul. Ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy Szlovákiában ma is sok kettős állampolgár él. Martonyi János szerint „ez a fajta automatikus megfosztás” beleütközik a vonatkozó nemzetközi jogba, normákba, továbbá diszkriminatív.
Közölte, meg fogják tenni a szükséges lépéseket, amelyek azt eredményezhetik, hogy a szlovák kormány és a szlovák parlament újragondolja a döntését. Arra a kérdésre, mit tartana megfelelő lépésnek, egyelőre nem kívánt nyilatkozni. Utalt arra, hogy a magyar kormány szombat délután alakul meg, és várhatóan a következő héten dönt a válaszlépésekről. Az EBESZ kisebbségi biztosának a két ország párbeszédét sürgető felhívására utaló újságírói kérdésre azt mondta: ahogy megalakul az új szlovák kormány, a párbeszédet különböző szinteken meg kell kezdeni. Úgy fogalmazott: „Mi készek vagyunk erre a párbeszédre, keresni kell majd a megoldást.”
Jelezte ugyanakkor, hogy Pozsonnyal szemben „egyértelmű, világos, határozott álláspontokat” közölnek majd, ahogy eddig is tették. Martonyi János, aki több mint egy órát töltött a Sándor-palotában, elmondta azt is, az államfőt tájékoztatta a szomszédos országokban tett körútja eredményeiről. Mint mondta, Szlovákia kivételével valamennyi ország magyar belügynek tekinti a kérdést, és nem emel kifogást az egyéni eljárás keretében biztosítandó állampolgárság megadásának lehetőségével szemben.
Elmondta, tudomása szerint Sólyom László köztársasági elnök „mindig is híve volt annak, hogy ezt az adósságot a szomszédos országok magyarjaival szemben törlesszük”. Szavai szerint az államfő nagyra értékeli az ezen a területen kifejtett tevékenységét, így például a kulturális nemzet fogalmának elfogadtatását.
Martonyi János fontosnak nevezte, hogy „a magyar parlament, a jövendőbéli kormány és a köztársasági elnök teljes egyetértésben cselekedett” a kettős állampolgárság ügyében. Az államfő és a leendő külügyminiszter közötti találkozót követően a Köztársasági Elnöki Hivatal azt közölte, hogy Martonyi János az állampolgársági törvény tervezett módosításával összefüggő diplomáciai lépésekről tájékoztatta Sólyom Lászlót.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.