Medgyessy így még nem szólt sem az MSZP-ről, sem Orbánról

Nem volt elegáns, sem igazságos az MSZP részéről a Fidesz–KDNP „kétharmadával” kampányolni a „demokrácia védelmében” – hangzott Medgyessy Péter volt kormányfő értékelése az áprilisi országgyűlési választásokról. Az egykori miniszterelnök a Duna Televízió reggeli műsorában nyilatkozott a választás utáni helyzetről és aktuális kérdésekről. A nemzeti bankot például részben felelősnek tartja a hazai lakossági devizahitelezés „elharapódzásáért”, mivel nem tartotta elég alacsonyan a forint kamatát az euró, a svájci frank, avagy a japán jen kamatához képest.

MNO
2010. 05. 20. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányra készülő pártok kétharmados parlamenti többsége önmagában sem nem jó, sem nem rossz, mutat egyfajta állapotot; attól függ, mire használják – így értékelte az áprilisi választások utáni magyar belpolitikai helyzetet Medgyessy Péter volt kormányfő a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában.

Azt viszont megjegyezte: sem elegáns, sem igazságos nem volt az MSZP részéről a Fidesz–KDNP „kétharmadával” kampányolni, úgymond a demokrácia védelmében. „Az MSZP és az SZDSZ 1994–1998 között a mostaninál jóval nagyobb, hetven százalék feletti győzelmet aratott. Az nem volt a demokrácia kockázata?” – érvelt a volt miniszterelnök. A demokrácia önmagában kockázatos – vélte a politikus. Szükség van a hatalmat ellenőrző médiakontrollra, civil kontrollra és felkészült ellenzékre, „és akkor nincs tragédia”.

Orbán Viktor leendő kormányfő várható politikájáról Medgyessy Péter úgy nyilatkozott: nehéz erről véleményt mondani, hiszen még csak most jön a kormányzás java. Majd hozzátette: „Egyet tudok mondani, amit világosan látok: Orbán Viktor sokat változott az elmúlt nyolc évben, és ez nagyon jó.”

A devizahitelesek problémáival kapcsolatban a volt miniszterelnök megerősítette: a devizában való eladósodás hazai elharapózásáért a nemzeti bank is felelős annyiban, hogy nem tartotta elég alacsonyan a forint kamatait, így jelentős kamatkülönbség alakult ki a forint- és a devizahitelek között – az utóbbiak javára. „Mindenkit arrafelé tolt ez a rendszer, hogy menjen bele a devizahitelekbe. A bankok nem igazán hívták fel a figyelmet ennek az óriási kockázataira” – szögezte le Medgyessy Péter.

A jegybank felelősségével kapcsolatban annyit még megjegyzett: a forint kamata természetesen nemcsak a jegybank pénzpolitikáján, hanem a költségvetési politikán és a gazdaság egészének állapotán is múlik.

(dunatv.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.