„A XXI. századi Európában nem fordulhat elő, hogy fontos uniós tisztséggel jutalmazzanak olyan embert, aki III/III-as ügynökként a kommunista diktatúra elnyomó rendszerének aktív működtetője volt” – mondta a politikus a sajtótájékoztatón.
Mazsu János, Debrecen európai ügyekért felelős tanácsnoka közölte, hogy a kommunista diktatúra debreceni elnyomó gépezete feltérképezésének és az adatok nyilvánosságra hozásának egyik első, megdöbbentő eredménye a „Barabás-ügy”.
Mint mondta, a dokumentumok szerint Barabás Miklóst 1969. november végén szervezték be Debrecenben, s „Nádházi-Emil” fedőnéven hat évig volt III/III-as ügynök, titkos munkatárs minőségben. Az akkor angol-történelem szakos egyetemi hallgató a Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának hallgatóiról, tanárairól írt jelentéseket. A sajtótájékoztatón iratokat is bemutattak Barabás Miklós múltjával kapcsolatban: munkadossziék fedlapjait, a 6-os kartont, 1970-ből és 1971-ből származó részletes foglalkoztatási tervet és jelentéseket. Elkészült egy-egy összesítő lista a Barabás ügynöki jelentéseiben található nevekről, amely többnyire a megfigyeltek neveit, illetve a velük kapcsolatba kerültek névanyagát tartalmazza. Mindegyik dokumentum az Állambiztonsági Szolgálatok Történelmi Levéltára által kiadott, hiteles dokumentum fénymásolata – tette hozzá Mazsu János.
Pósán László szerint elfogadhatatlan, hogy a másokat feljelentő, nehéz helyzetbe hozó és „megnyomorító egykori besúgó”, Barabás Miklós immár 2004 óta az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 3. csoportjának tagja, ahol a civil oldal képviselőjeként lép fel. „Felháborító cinizmus, hogy egy olyan ember, aki korábban diáktársait, tanárait, civil szervezeteket figyelt meg, most a hazai civil szféra fő-fő brüsszeli képviseletének szerepében tetszeleg” – mondta Pósán László, aki felszólította Barabás Miklóst, „alias Nádházi Emil volt III/III-as ügynököt”, hogy „mondjon le, vonuljon vissza, és ne rombolja tovább Magyarország megtépázott nemzetközi tekintélyét”. Hiteles és arra méltó embereknek kell képviselniük külföldön nemzetünket – jegyezte meg a fideszes politikus.
Barabás Miklóst az MTI-nek nem sikerült elérnie, külföldön tartózkodik. Barabás Miklós 2004 januárjától a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának választott tagja. 2004 áprilisában jelölte a kormány az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság egyik civil tagjának. Barabás Miklós jelenleg az Európa Ház igazgatója is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.