Nem lesz érdemes lopni: Pintér nagyobb szigort tart fontosnak

Célszerű lenne a tulajdon elleni szabálysértéseket egyes esetekben a jelenlegi pénzbírság helyett elzárással büntetni – mondta Pintér Sándor belügyminiszter-jelölt a kinevezése előtti meghallgatásán az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságában csütörtökön.• Martonyi: Javítani kell érdekérvényesítési képességünkön

MNO
2010. 05. 27. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belügyi tárca várományosa reggel már beszámolt az elképzeléseiről az emberi jogi bizottság előtt, és még a nap folyamán meghallgatja az alkotmányügyi, valamint a honvédelmi és rendészeti, pénteken pedig az önkormányzati bizottság. A jelölttől Tóth Gábor (Fidesz), aki egyúttal Bag polgármestere is, kérdezte, hogy mit kíván tenni a tulajdon elleni szabálysértések számának csökkentése érdekében. A belügyminiszter-jelölt kifejtette: jelentős szakmai kihívást jelentenek a tulajdon elleni szabálysértések, főleg az ország észak–északkeleti részén rontják a lakosság közérzetét, ezért tervezetet dolgoztak ki arra, miként lehet ezt megelőzni.

Felhívta a figyelmet arra: korábban problémát jelentett, hogy a feljelentést és a szabálysértés elbírálását a jegyzőkre bízták, akik nem tudtak ezekben az ügyekben megfelelően eljárni. Tavaly azonban a felderítést a rendőrség hatáskörébe utalták, de „ez kevés”. Hozzátette: a tulajdon elleni szabálysértéseket jellemzően azok követik el, akik szociális segélyből élnek, nincs megfelelő megélhetésük. Ha rájuk pénzbírságot szabnak ki, elvonják a pénzt a családtól. Az állam pedig tulajdonképpen „egyik zsebéből a másikba” teszi a pénzt, és nem lesz visszatartó ereje. Vagy esetleg további tulajdon elleni szabálysértést követnek el, hogy megszerezzék a pénzbírságra valót.

„Meggyőződésem, hogy ezen változtatni kell, meggyőződésem az, hogy ezekben az esetekben a tulajdon elleni szabálysértéseket elzárással kell sújtani” – mondta. Ezeket az elzárásos ügyeket a rendőrségi szabálysértési előadó nem bírálhatja el, ezért alkotmány- és törvénymódosítás szükséges. Ha csak a törvényt módosítanák – fejtette ki –, és a bíróságokat terhelnék ezekkel a cselekménysorozatokkal, akkor a bíróságok „belefulladnának” a 80-100 ezer ügy elbírálásába. Ezért szükséges az alkotmány módosítása is, hogy a bírósági titkárok eljárhassanak ezekben az ügyekben.

Mint mondta, a bírósági titkárok jogvégzettek, szakvizsgával rendelkeznek, nagyobb szakértelemmel bírálnák el az ügyeket, és egyúttal elősegítené a bírósági titkárok fejlődését is, hiszen megtanulnának tárgyalást vezetni és a döntést meghozni. A jelölt ehhez a módosításhoz kérte a bizottság támogatását. Arra a kérdésre, figyelembe veszik-e majd az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) véleményét a javaslatról, kifejtette: kikérik az OIT véleményét, és a testület nemleges véleményét is figyelembe fogják venni. Mint mondta, szeretné, ha ebben a kérdésben társadalmi konszenzus alakulna ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.