Összehívják a kuratóriumi üléseket

Az elektronikus közmédiumok ellenőrző testületeinek elnökei az általuk vezetett testületek üléseinek összehívását kezdeményezik, hogy a közalapítványok kuratóriumi elnökségeinek összetétele, a médiatörvény szabályainak megfelelően, a lehető leghamarabb tükrözze az újonnan megalakult Országgyűlésben a kormánypárti-ellenzéki arányt.

MNO
2010. 05. 19. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jaczkovics László Gábor, a Magyar Televízió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke, Veress László, a Hungária Televízió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke és Bencze Izabella, a Magyar Rádió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke erről szerdai, közös állásfoglalásában tájékoztatta az MTI-t.

Felhívják a kuratóriumi elnökségek figyelmét arra, hogy a testületek létszáma már jelenleg is olyan magas, mely a hatékony, átlátható és gazdaságos működést veszélyezteti. Ezért indítványozzák, hogy a kuratóriumi elnökségek – akár a teljes testületek együttes lemondásával – teremtsék meg a lehetőségét kisebb létszámú, hatékonyan működő és az új parlamenti összetételnek megfelelő, arányos testületek mihamarabbi létrejöttének.

A Magyar Televízió Közalapítvány, a Hungária Televízió Közalapítvány és a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumi elnökségébe a Fidesz és a KDNP által jelölt tagok a múlt héten kezdeményezték, hogy mindhárom testület minden tagja nyújtsa be lemondását az új Országgyűlés alakuló ülésének napjával.

Balogh László, Gál András Levente és Rékási Róbert, a Magyar Televíziót, a Magyar Rádiót, illetve a Duna Televíziót felügyelő kuratóriumok elnökhelyettesei (mindhárman a Fidesz-KDNP delegáltjai) múlt kedden kiadott közleményükben emlékeztettek arra, hogy a három testületnek összesen 43 tagja van, közülük 20-at az MSZP, 12-t a Fidesz, ötöt az SZDSZ, hármat a KDNP, hármat az MDF jelölt.

A testületekben a médiatörvény értelmében azonos létszámban kell jelen lenniük a kormánypártok és az ellenzéki pártok delegáltjainak. Azok a korábban megválasztott tagok, akiknek nincs képviseletük a parlamentben, semlegesnek számítanak. Az új parlamenti pártoknak lehetőségük van tagokat delegálni az elnökségekbe.

Az elnökségek feltöltése új ellenzéki tagokkal, illetve kiegyensúlyozása további kormányoldali tagokkal a már amúgy is feleslegesen felduzzasztott testületek működésképtelenségéhez vezet – írták a közleményben, hozzátéve, a kuratóriumi elnökségi tagoknak együttesen, testületileg kell visszaadniuk mandátumukat az új Országgyűlésnek, hogy az kisebb létszámú, kevesebb közpénzt elköltő és a választói akaratot kifejező testületeket választhasson. Közleményük szerint a testületek jelenlegi létszámának csökkentése – a médiatörvény által előírt minimumra, 8-8 tagra – a kuratóriumi elnökségek munkáját hatékonyabbá, takarékosabbá és átláthatóbbá tenné.

Az MTI kérdésére akkor Rangos Katalin, a Magyar Rádió Közalapítvány szocialisták által delegált elnöke annyit közölt, hogy a közalapítvány kuratóriumi tagjait jelöléssel választják, tehát először a jelölőkkel, vagyis az adott pártokkal kell konzultálniuk a tagoknak.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.