Panaszt tett a Pécsi Tudományegyetem a házkutatás miatt

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) panaszt nyújtott be a városi rendőrkapitánysághoz az intézményben tartott hétfői házkutatás és az irattári dokumentáció zárolása miatt – közölte az egyetem szerdán az MTI-vel. • Hűtlen kezelés az egyetemen? Vizsgálják az iratokat

MNO
2010. 05. 12. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Győrffy Zoltán szóvivő közleménye szerint Gábriel Róbert, a PTE rektora azt kérte Pécs rendőrkapitányától, hogy vizsgálják ki a nyomozó hatóság intézkedését, s egyúttal kezdeményezte minden, a nyomozáshoz nem kapcsolódó, helyben lefoglalt irat, továbbá iroda zár alóli feloldását. A rektor ugyanezt kérte a Pécsi Városi Ügyészségtől is.

Murai Ágnes, a Pécsi Rendőrkapitányság szóvivője szerdán arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a rendőrség napokon belül feloldja a bűnügyi zárat a Pécsi Tudományegyetem irattárán, így az intézmény működésében nem lesznek további fennakadások.

Beszámolt arról, hogy csütörtökön megkezdődik az egyetemen lefoglalt nagy mennyiségű iratanyag átvizsgálása. „A néhány napos munka során a gazdaságvédelmi alosztály nyomozói és revizorai az egyetem munkatársainak közreműködésével kigyűjtik a nyomozáshoz szükséges iratokat, azokról lehetőség szerint másolatokat készítenek, átadják szakértőknek, így szinte valamennyi dokumentum lefoglalását meg lehet szüntetni” – mondta.

A PTE szóvivőjének szerdai közlése szerint az egyetem jogszerűtlennek tartja a rendőrségi eljárást, mert a házkutatást nem az intézményt képviselő rektor jelenlétében végezték, sőt, arról őt hivatalos úton nem is értesítették. Mint hozzátette: a nyomozó hatóság intézkedése jelentős mértékben akadályozza a közfeladatot ellátó intézmény rendeltetésszerű működését. Számos olyan dokumentum került ugyanis zár alá, amely az egyetem mindennapi működése, gazdasági ügyeinek intézése, pályázati elszámolások készítése szempontjából elengedhetetlenül szükséges.

„A házkutatás és a lefoglalás átlépte a feltételezett bűncselekmény feltárásához szükséges mértéket, hiszen a több évnyi iratanyag nagy része nyilvánvalóan nem kapcsolható semmilyen cselekményhez sem” – írta a szóvivő.

Megjegyezte: a nyomozó hatóság hétfői intézkedései már eddig is jelentős kárt okoztak az egyetemnek. A házkutatással kapcsolatban megjelent híradások következtében csorbult az intézmény jó hírneve, s ez független attól, hogy az eljárás milyen eredménnyel zárul, történt-e, vagy sem bűncselekmény.

A rendőrség hétfőn tartott házkutatást az egyetemen a PTE felnőttképzési karát érintő, hűtlen kezelés gyanújával indult nyomozással összefüggésben. Az eljárást az ügyészség a múlt héten rendelte el, miután valaki feljelentést tett a karon folyó állítólagos visszaélésekkel, fiktív számlaadásokkal kapcsolatban. A gazdasági nyomozók bűnügyi zár alá helyezték a PTE 2008–2010-es teljes beszerzési, közbeszerzési, szerződési és pénzügyi dokumentációját.

Imhof Gábor, az egyetem gazdasági főigazgatója az intézkedést sérelmezve az MTI-nek hétfőn azt mondta: a bűnügyi zár hónapokig is eltarthat, az irattárat csak bejelentést követően, rendőr jelenlétében lehet kinyitni. „Ezzel az egyetem gyakorlatilag működésképtelenné válik, mert nem férünk hozzá a saját bizonylatainkhoz, nem tudunk pályázati, pénzügyi elszámolásokat, zárásokat készíteni, s egyebek mellett nem tudjuk végezni a folyamatban lévő, kétszáz fős létszámleépítéshez kapcsolódó teendőket sem” – tette hozzá.

Gábriel Róbert rektor ugyancsak aznap az MTI-nek azt mondta: meg van döbbenve, mert nem a rendőrségtől vagy az ügyészségtől, hanem folyosói pletykákból értesült a házkutatásról, és nem tudja, mi adhatott arra okot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.