Pintér kivizsgálná a 2006-os rendőri intézkedéseket

A 2006-os őszi események kivizsgálásának meg kell történnie – jelentette ki Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságában csütörtöki meghallgatásán egy képviselői kérdés kapcsán.

MNO
2010. 05. 27. 7:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2006 szeptemberi, októberi eseményeken történt rendőri intézkedések kapcsán kifejtette: "ránézésre" felmerülhettek szakmai hiányosságok. A miniszterjelölt hozzátette: addig azonban, amíg a Balsai István vezette tényfeltáró bizottság nem végez az akkori események feldolgozásával és értékelésével, nem akar állást foglalni a kérdésben. „Szerintem történtek szabálytalanságok” – fogalmazott a belügyminiszter-jelölt, aki Gulyás Gergely (Fidesz) bizottsági alelnök kérdésére válaszolt. A képviselő azt kérdezte, hogy a jelöltnek mi a véleménye a 2006 őszi események rendőri intézkedéseiről, illetve azt firtatta, hogy áll-e személyes kapcsolatban Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitánnyal.

Pintér Sándor elöljáróban megjegyezte: az akkori eseményeket a sajtón keresztül követte, az intézkedésekről nem lehettek belső információi. „Ránézésre, külső szakemberként mindkét esetben (2006 szeptember és október) szakmai hiányosságok felmerültek az én értékítéletem szerint, de nem lenne helyes, ha a teljes ismeret nélkül állást foglalnék bármely személy szakmai és jogi megítélésében” – fogalmazott, hozzátéve, ezt csak akkor lehet megtenni, ha az akkori eseményeken történtekről minden információ rendelkezésre áll. Pintér Sándor ígéretet tett arra, hogy a Belügyminisztérium minden adatot felkutat és azokat hiánytalanul átadja annak a bizottságnak, amely a 2006-os őszi eseményeken történtek feltárásával foglalkozik.

Gergényi Péterhez fűződő viszonyáról Pintér Sándor azt mondta, 1980 óta ismeri a volt főkapitányt, aki többször volt beosztottja is. „Szakmai barátság” fűzi Gergényihez, így – mint mondta – a volt főrendőr tevékenységének megítélésére szubjektív okokból nem vállalkozik. A 2006-os eseményekről összességében Pintér Sándor úgy vélekedett, a kivizsgálásnak ezért kell megtörténnie, mert szakmai oldalról elfogadhatatlan, hogy a rendőrségre bízott védelem nem felelt meg az elvárásoknak, nem tudták megvédeni a Magyar Televízió épületét annak ellenére, hogy jelentős erők álltak rendelkezésre a fővárosban. Továbbá folytatta, az ünneplő tömegbe olyan emberek kerültek, akik bomlasztották az ünneplőket, és nem az ünnephez méltóan viselkedtek, és ezt is meg kellett volna akadályoznia a rendőrségnek.

Baracskai József szocialista képviselő azt firtatta a jelölttől, hogy osztja-e a Jobbik véleményét arról, hogy létezik cigánybűnözés. Pintér Sándor közölte, aki nem tartja be a hatályos magyar törvényeket, azokat meg kell büntetni, és ellenük el kell járni függetlenül attól, hogy milyen nemzetiséghez tartozik, vagy esetleg külföldi állampolgár-e. Hozzátette: a társadalom alsó, szegény rétegeiben élők „azonos módon bűnöznek” és mindegy, hogy ebbe kik tartoznak bele. Kubatov Gábor (Fidesz) azt kérdezte Pintér Sándortól, hogy van-e, volt-e offshore cégben érdekeltsége, részesedése. A válasz egyértelmű nem volt. A jelölt hozzátette: olyan adásvételek történtek, amelyek magyar területen, Magyarországon bejegyzett cégekkel kapcsolatosak. A testület tagjai 13 Fidesz-KDNP-s és LMP-s igen, 5 ellenzéki – MSZP-s és jobbikos – nem szavazattal hozták meg döntésüket, tartózkodás nem volt. Pintér Sándornak ez volt az első bizottsági meghallgatása, a nap folyamán még több más országgyűlési testület is meghallgatja a miniszterjelöltet.

MTI

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.