
origo.hu
Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!
A Hír TV péntek délután egy órától élőben közvetíti az új parlament alakuló ülését.
Miután az államfő megnyitja a parlament alakuló ülését, elhangzik a Himnusz, majd Sólyom László beszédet mond. Ezt követően a köztársasági elnök bejelentést tesz a megbízólevelek átvételéről és felkéri az ülés vezetésére a korelnököt és a korjegyzőket. A fideszes Horváth János korelnökként megemlékezik az elhunyt országgyűlési képviselőkről, majd köszöntőt mond és bejelenti, mely képviselőknél áll fenn összeférhetetlenség. Az Országgyűlés ezután szavaz a napirend elfogadásáról.
Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke ismerteti a testület beszámolóját a 2010. április 11-én és április 25-én megtartott országgyűlésiképviselő-választásról, Varga Zoltán önkormányzati miniszter pedig a választás megszervezésével és lebonyolításával kapcsolatos állami feladatok végrehajtásáról tájékoztatja a Házat. A jelentéseket vita nélkül hallgatják meg a képviselők.
Az OVB – a parlament honlapján olvasható jelentése szerint – úgy értékeli, a választások az egész országban a törvényes előírásoknak megfelelően zajlottak, és olyan jogsértés nem történt, amely a választások eredményét érdemben befolyásolta volna. A testület többek között azt tapasztalta, hogy visszaélésekre ad lehetőséget az ajánlószelvények szabályozásának és gyűjtésének rendszere, problémát jelent a nem megfelelően szabályozott mentelmi jog, valamint az igazolással szavazás, amely „komoly alkotmányossági problémákat vetett fel, és bizonyos feltételek beállta esetén végrehajthatatlannak bizonyult”.
Az önkormányzati miniszter jelentése azt tartalmazza: az országgyűlési választások állami feladatainak megszervezésére és lebonyolítására 7,125 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben. A szakminiszter módosítani javasolja az igazolással szavazás hatályos törvényi rendelkezéseit, illetve a külföldön voksolás szabályait, amelyeket többek között hosszadalmasnak, a választópolgárok részéről nehezen érthetőnek és költségesnek tart. A jelentések meghallgatása után következik az első tanácskozási szünet a mandátumigazolás céljából. Ezek után a mandátumvizsgálat eredményéről számolnak be a plenáris ülésen. Ismertetik az igazolt képviselők névsorát, a képviselők a történelmi zászlók előtt esküt tesznek, majd szavaznak a választási beszámolókról.
A napirendi javaslat szerint ezután következik a frakciók megalakításának és vezetőik nevének a bejelentése. A képviselők titkos szavazással, amelynek idejére kétórás szünetet rendelnek el, megválasztják az Országgyűlés tisztségviselőit: az elnököt, az alelnököket és a jegyzőket. A Fidesz Schmitt Pált jelölte az Országgyűlés elnökének, akinek munkáját három kormánypárti és két ellenzéki alelnök segítheti. A Fidesz Lezsák Sándort és Jakab Istvánt, a KDNP Latorcai Jánost, az MSZP Ujhelyi Istvánt, a Jobbik Balczó Zoltánt jelöli parlamenti alelnöknek. Az eredmény ismertetését követően megalakul a házbizottság, és az elnöklést átveszi az új elnök a korelnöktől.
Ezt követően először az Országgyűlés új elnöke mond köszöntőt. Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök bejelentést tesz a kormány megbízatásának megszűnéséről, Sólyom László köztársasági elnök pedig javaslatot tesz az új miniszterelnök személyére, és várhatóan Orbán Viktor már miniszterelnök-jelöltként emelkedik szólásra. A napirend szerint ezután döntenek a képviselők arról az országgyűlési határozati javaslatról, amely a parlament 19 állandó bizottságáról, azok tisztségviselőiről, tagjainak megválasztásról szól. Az alakuló ülés végén összehívják az Országgyűlés soron következő ülését várhatóan hétfőre, majd zárásként elhangzik a Szózat.
Várhatóan még aznap összeül az alkotmányügyi bizottság. A Fidesz elnöki stábjának vezetője csütörtökön egy tévéműsorban azt mondta, pártja szándékai szerint pénteken már benyújtják azokat a törvényjavaslatokat, amelyek a kormány minél gyorsabb megalakításához szükségesek, és remélik, hogy ezekről a plenáris ülés után már tárgyalhat is az alkotmányügyi bizottság.
A Fidesz–KDNP április 25-én, a 2010-es országgyűlési választások második fordulójában megszerezte a kétharmados parlamenti többséget. Sólyom László köztársasági elnök még aznap este az Országos Választási Központban jelentette be, hogy a lehető legkorábbi időpontra kitűzi az Országgyűlés alakuló ülésének időpontját. Mint mondta, az ország érdeke, hogy minél hamarabb megalakuljon az új kormány. Közölte: a választás eredménye egyértelmű, a győztes párt, a Fidesz–KDNP példátlanul erős felhatalmazást szerzett a következő négy évre.
Az államfő április 28-án jelentette be, hogy Orbán Viktort, a Fidesz–KDNP miniszterelnök-jelöltjét jelöli kormányfőnek az Országgyűlés alakuló ülésén. Orbán Viktor akkori nyilatkozatában közölte: a leendő kormány az ország háromharmadát szolgálja majd. Az új összetételű Országgyűlésben a Fidesznek 227, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, a KDNP-nek 36, a Lehet Más a Politikának 16 képviselője lesz, a Házban egy független képviselő is dolgozik majd.
(MTI)
Teljes leállás jön az egészségügyben - itt vannak a legfontosabb tudnivalók!
Verstappen a kiesése után olyat tett, ami a rajongóit is megbotránkoztatta
"Egy dolgot sajnálok" - Klopp elismerte, hibázott Szoboszlai kapcsán
Robert Fico: Nem látom okát annak, hogy találkozzak Ukrajna elnökével + videó
Megfagyott a levegő: Halott csecsemőjét cipelte végig a kórház folyosóján egy édesanya
Botrányos leleplezés: Az orosz szankciók élharcosa titokban orosz gázt használ
Csillaghullás Wimbledonban, korábbi világelső is kiesett, Bondár Anna főszereplő lett
Szeretsz bütykölni? Ez a kompakt Lidl szerszám lesz a legjobb barátod!
Emelik a tétet: Karácsony jobbkeze belengette a lemondását
Zalatnay Sarolta könyörtelenül leleplezte Koncz Zsuzsa féltve őrzött titkát
Egy 41 éves futballistával akar feljutni a Honvéd az NB I-be
A magyar teniszező drámája eltörpül Carlos Alcaraz meccse mellett Wimbledonban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.