Távol áll a haladó, demokratikus európai politikától az, hogy egy bukott miniszterelnök ír vitaindító röpiratot pártja megújulásáról – hangzott el az egyik legélesebb kritika azon a zártkörű tanácskozáson, amelyet keddre hívott össze Gyurcsány Ferenc az MSZP székházában.
A volt kormányfő, pártelnök múlt héten megjelent 42 oldalas elemzéséről és a szocialisták útkereséséről szóló vitafórum mintegy 200 résztvevőjének – párttagok, szimpatizánsok – többsége Gyurcsány hívei közé tartozott, mint az kiderült a 4 órán át tartó felszólalásokból.
A már említett kemény bírálatot – információnk szerint – Velez Árpád I. kerületi MSZP-elnök édesapja, Velez Zoltán fogalmazta meg, aki azt is az exkormányfő szemére vetette, hogy ő honosította meg a „puccskultúrát” a hazai közéletben. Arra is kitért a hozzászóló, hogy kormányzása idején Gyurcsány Ferenc folyamatosan érdeksérelmeket okozott különböző társadalmi csoportoknak, ugyanakkor a környezetéből indított támadásokat nem kezelte ilyen határozottsággal. – Szólj be Gyurcsánynak, kapsz egy államtitkári posztot – idézte az MSZP-ben korábban elhíresült mondást Velez Zoltán. Megjegyezte azt is, hogy a volt miniszterelnök idején az emberek nem az APEH-től, hanem a titkosszolgálatoktól féltek, Gyurcsány pedig saját hálózatát építgette.
A volt miniszterelnök hívei a magasztaló jelzők mellett elsősorban amiatt kritizálták Gyurcsányt, hogy szerintük az MSZP és a kormány gyávának mutatkozott „a fideszes kordonbontókkal, a tévészékház-ostromlókkal, a Magyar Gárdával és a Jobbikkal szemben”. – Hol volt a rendőrség az MTV-székház ostrománál? Bármelyik európai fővárosban fél óra alatt leverték volna a tüntetőket – háborgott egy győri szocialista, saját bevallása szerint fanatikus Gyurcsány-hívő. Egy MSZP-s hölgy azért kesergett, hogy nekik kell szégyenkezniük, amiért – szerinte helyesen – gumilövedékkel próbáltak rendet tenni 2006-ban. A korrupciós ügyek kapcsán arra is választ várt, hogy miért nem lett eredménye Keller László közpénzügyi államtitkár munkájának. Részben megadva saját magának a választ úgy fogalmazott: „Nem kellett volna annyiban hagyni a Fidesz körülbelül 100 botrányos ügyét csupán azért, mert talán három esetben szocialista érintettje is volt a visszaéléseknek”.
A korrupciós ügyekről szólva több alkalommal idézték Kósáné Kovács Magda elhíresült mondását, mely szerint „nem elég tisztességesnek lenni, annak is kell látszani”. Ugyanakkor többen hangsúlyozták, hogy most már nem csupán a látszattal van probléma, hiszen „konkrét ügyek” sorjáznak az MSZP körül. Kifogásolták azt is, hogy a büntetőügyekbe keveredett MSZP-s politikusok mellett az utolsó pillanatig kiállt a pártvezetés.
A bukott kormányfőnek a párt elmúlt politikai ciklusait értékelő és bíráló, az MSZP megújítására javaslatot tevő, 42 oldalas dolgozatából hiányolták a felelősök konkrét megnevezését, és több önkritikát is vártak volna Gyurcsány Ferenctől. Ugyanakkor elhangzott az is, hogy Gyurcsányon kívül nincs olyan karizmatikus ember a pártban, aki „ki mer állni, és meg meri mondani a tutit”.
Általános volt a Gyurcsány-hívek felszólalásaiban a pártvezetés közös felelősségére való utalás, és kijutott a bírálatból Mesterházy Attila frakcióvezetőnek, illetve Szili Katalin volt házelnöknek is. Sokak szerint az ő ténykedésük tovább mélyítette az MSZP népszerűségvesztését a kampányban. „Kár, hogy nekünk nincs két-három Szijjártó Péterünk, aki Orbán Viktornak meg merte volna mondani, hogy nem a szocialisták, hanem ő a hazaáruló, mert Brüsszelben pocskondiázta az országot” – háborgott az egyik aktivista, aki szerint lehetne tanulni a kétharmaddal választást nyert párttól.
Gyurcsány Ferenc a felszólalásokra válaszolva elmondta: az itt elhangzott legélesebb kritika sem férne bele a legjobb húszba, amiket eddig már kapott különböző fórumokon. Szerinte az őt bírálóknak is hasonló elemzéseket kellene írniuk, felvállalva a nevüket. Információink szerint ezzel Mesterházy Attilának, a riválisának üzent. Gyurcsány leszögezte, nincs semmilyen hatalmi ambíciója, nem épít hálózatot magának, nem akar elindulni semmilyen pártfunkcióért. Arra is kitért, hogy vele senkinek nem kell megküzdenie, legfeljebb a gondolataival. A volt miniszterelnök úgy véli, hogy nem odázható el a tisztújítás, olyan nagy a tagság nyomása, hogy a június 6-i kongresszuson ezt meg kell tenni. Megjegyezte, hogy nem vár csodát az új vezetéstől, viszont rögtön hozzátette: a pártnak ki kell állni majd mellettük. Szerinte az MSZP megújulásához vállalni kell a vitákat. A politika belül is üzlet, meg kell szerezni a többséget elismertséggel, tehetséggel, empátiával annak, aki az új MSZP-t vezetni szeretné a jövőben. Kitért a Fideszre is néhány szóban. Úgy véli, Orbán Viktornak az lesz súlyos teher, hogy nem készteti a pártja belső vitákra, viszont a kormányzati munka során nem kerülheti el ezeket, különben gyávának mutatkozik majd. – A győzelem mindig ideiglenes a politikában, a vesztes pozíció viszont véglegessé is válhat – figyelmeztetett Gyurcsány, aki azt szeretné, ha az MSZP minél előbb ismét kormányzóképes erőként állna a társadalom elé.
A leköszönő pártelnök, Lendvai Ildikó „társházigazdaként” vett részt a fórumon. Szerinte a megújuláshoz elkerülhetetlen, hogy új és hiteles arcok kerüljenek a párt vezetésébe. Visszautasította azokat a véleményeket, hogy az MSZP-ben mindig „lepacsizzák” előre a tisztújítást. Szerinte minden küldött felelőssége a pártelnökség megválasztása. – A zsűriből jöjjenek ki a harcmezőre, mert most szép lenni katonának – üzent Lendvai humorosan a kétkedő szimpatizánsoknak, bár hozzátette: nem biztos, hogy ez a legalkalmasabb időpont a tagtoborzáshoz.
Az eseményen több ismert szocialista politikus is feltűnt: mások mellett Kovács László, Ficsor Ádám, Vadai Ágnes, Kolber István és Arató Gergely.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.