Tombol az ár: 1400 embernek kellett elhagynia az otthonát

Az országban összesen 1077 kilométeren van védelmi készültség, ebből 130 kilométer védvonalon rendkívüli a készültségi fokozat. Harmadfokú a készültség 373 kilométernyi folyószakaszon – ismertette a jelenlegi helyzetet a környezetvédelmi és vízügyi miniszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. Mindeközben az Észak-Dunántúl legtöbb kiáradt patakja már apad. • Lassan vége lesz? Apad a Bódva• Pintér: A legfontosabb feladat az árvíz elleni védekezés + Képriport

MNO
2010. 05. 19. 13:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség fokozott figyelmet fordít a lakosság élet- és vagyonbiztonságának biztosítására az árvíz által fenyegetett vagy körülzárt településeken, valamint közreműködik a lakosság esetleges kitelepítésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerdán az MTI-vel. A tájékoztatás szerint ezeken a helyeken az elmúlt 8 órában – csaknem 3 ezer munkaórában – összesen 336 rendőr végzett rendvédelmi és árvízvédelmi feladatokat, közülük 104 rendőr vett részt a gátak megerősítésében. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Miskolci Rendészeti Szakközépiskola 162 hallgatója is segít az árvízvédelmi munkálatokban. Jelenleg az országban az árvíz 82 települést veszélyeztet, négyet körül is zárt. A víz miatt 48 útszakaszt kellett lezárni.


Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter tájékoztatása szerint 2330 vízügyi dolgozó vesz részt a védekezési munkákban, akik 66 településen vannak jelen, 250 településen pedig irányítják a munkálatokat. Mint mondta, az árvízi védekezéshez eddig 2 millió homokzsákot használtak fel.

Kitért arra: 91 ezer hektár került belvíz alá. A miniszter jelezte: az időjárási előrejelzések alapján a következő hat napban csökken a csapadék mennyisége, és az árvíz levonulásával megkezdődhetnek a helyreállítási munkák. Szabó Imre jelezte: a Zagyván és a Hernádon a legkritikusabb a helyzet. Előbbivel kapcsolatban közölte: a két szükségtározó megnyitásának köszönhetően már 29 centimétert apadt a folyó vízszintje.

Cáfolta azt a sajtóinformációt, hogy átszakadt volna a Bódva gátja. Mint mondta, a folyó gátját a szakemberek bontották meg annak érdekében, hogy Boldvát ne öntse el a víz. A tárcavezető beszámolt arról is, hogy a Sajó és a Hernád felső szakasza is apad. Varga Zoltán önkormányzati miniszter a tájékoztatón arról beszélt, hogy a védekezési munkákban a vízügyi szakembereken kívül még 8700-an vesznek részt: katasztrófavédők, speciális mentők, tűzoltók, rendőrök, pénzügyőrök, polgári védelmi szervezetek tagjai és önkéntesek. Hozzátette: a kitelepítettek száma folyamatosan csökken, jelenleg 1400 ember van, akinek el kellett hagynia az otthonát. A tárcavezető közölte: eddig 177 millió forint előleget utaltak ki a vis major alapból az önkormányzatoknak.

Szollár Domokos kormányszóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy a heves esőzések miatt az M1-es 104-es kilométerénél található híd elrepedt, emiatt le kellett zárni az autópályát. A következő napokban ezen a szakaszon nem lehet közlekedni.

A kormány arra kérte az Állami Autópálya-kezelő Zrt.-t, folyamatosan tájékoztassa a lakosságot, és tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a lehető legkönnyebben történjen meg a terelés ezen a nagyon fontos autópálya-szakaszon – tette hozzá.

Készültség Szekszárdnál

A szekszárd–bátai belvízöblözetben másodfokú, a Tolnanémedi–Dombóvár-szakaszon harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság – közölte a szervezet az MTI-vel. Beke Zsolt, a szekszárdi szakaszmérnökség vezetője elmondta: Szekszárd és Báta térségében több száz hektárt öntött el a belvíz, a bátai szivattyútelep másodpercenként 3,5, a lankóci szivattyútelep pedig 2 köbméteres kapacitással folyamatosan emeli át a vizet a Szekszárd–Bátai-főcsatornából a Dunába. A Tolnanémedi–Dombóvár-szakaszon a Kaposon levonuló árhullám miatt emelték a készültségi fokozatot. A folyó Döbrököznél, Dombóvár határában, Kurdnál és Szakálynál átlépte a töltést, és főleg mezőgazdasági területeket öntött el – mondta a vízügyi szakember.

Észak-Dunántúlon már apadnak a patakok

Az Észak-Dunántúl legtöbb kiáradt patakja már apad, és a következő napokban nem is várható olyan eső, amely visszafordítaná az apadást – áll az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szerda délutáni helyzetjelentésében. Az elkövetkező 48 órában a korábbinál kevesebb eső várható, pénteken napközben előfordulhat újabb 15-20 mm csapadék az igazgatóság keleti területén – jelezték, hozzátéve: az elmúlt napokban Bőnyt és Mezőörsöt elöntő cuhai Bakony-ér felső szakaszán intenzív, alsó szakaszán lassú apadás indult meg.

Bakonybánknál megkezdődött az intenzív apadás, szerda reggelre az ér szintje mintegy két métert csökkent, a víz levonult a házak közül, a külterületeken most húzódik vissza. Mezőörsnél egy nap alatt fél métert apadt a patak, Bőnynél és Rétalapnál kedd délután tetőzött, majd lassan apadni kezdett.

Bőnynél „soha nem tapasztalt nagyságú vízállás mellett” egy Rába nagyságú folyó közepes vízhozamának a duplája folyt a mederben.

A Concó-patak Ácson 36 ház pincéjét és kertjét öntötte el, itt 16 ezer homokzsákot használtak fel a védekezéshez. A Tatabánya, Tata közelében folyó Galla-patakon kedden ismét árhullám alakult ki az átlagos vízhozam tízszeresével a tetőzéskor, délután négy órakor – áll a közleményben.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.