Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke és Burány Sándor, a párt budapesti szervezetének elnöke az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében azt írta: az MSZP szükségesnek tartja, hogy Wieszt János a közvélemény előtt és a hatósági eljárásban is meggyőzően tisztázza magát. Ennek bekövetkeztéig az országos és a budapesti elnökség kezdeményezi a politikus párttagságának felfüggesztését, és felszólítják arra is, mondjon le önkormányzati mandátumairól. Emellett felkérik a kerületi szervezet etikai és egyeztető bizottságát, valamint a Fővárosi Közgyűlés MSZP-frakciójának etika és egyeztető bizottságát, hogy „tegye meg a szükséges lépeseket”.
Lendvai Ildikó szombaton közölte, hogy ha Wieszt János vasárnapig semmilyen meggyőző választ nem ad az ellene felhozott vádakra, akkor kezdeményezik a politikus párttagságának felfüggesztését.
Wieszt: A borítékban kölcsönpénz volt, nem mondok le
Wieszt János szombat este az Echo TV Heti mérleg című műsorában azt mondta: az elhíresült videofelvételen valójában kölcsönt kapott a vállalkozótól. Lendvai Ildikó nyilatkozatára reagálva pedig közölte: nem mond le, és tovább harcol az igazáért.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság vesztegetés gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen indított eljárást annak kapcsán, hogy a Fidesz XI. kerületi szervezete hatalommal való visszaélés gyanúja miatt feljelentette a szocialista Wieszt Jánost. A Fidesz helyi szervezete szerint Wieszt János kétmillió forint csúszópénzt fogadott el, amelyet egy titokban készített videofelvétel tanúsít; a bemutatott felvételen az látszik, hogy a szocialista politikus, aki a XI. kerületi önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának is az elnöke, egy borítékot vesz át – írta korábban az Index.hu A hírportál közlése szerint a videó 2007-ben, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában készült. Wieszt, aki akkoriban a kamara főtitkára is volt, a testület budai épületében fogadott egy ügyfelet. A felvételt a vállalkozó készítette. A pénz átvételekor egy önkormányzati üzlethelyiség eladásáról volt szó.
Az ügy kirobbanása után Lendvai Ildikó úgy nyilatkozott: pártja is azonnali rendőrségi vizsgálatot és tisztázást sürget az ügyben. A politikus szerint a rendőrség dolga, hogy kiderítse, igaz-e a vád, és a videofelvétel bűncselekményt rögzít, vagy a felvétel, illetve annak interpretálása hamis. Wieszt János úgy reagált: vállalja a vizsgálatot és a szükséges jogi eljárásokat az őt ért vádakkal kapcsolatban, egyben rágalmazásért feljelentést tesz Kupper András, a kerület fideszes frakcióvezetője ellen. Mint mondta, annak érdekében állt a vizsgálat elé, hogy tisztázódjon, mind ebben az ügyben, mind a kerület vagyongazdálkodását érintő minden ügyben a helyi eljárási rend, a működési szabályok betartásával járt el. Véleménye szerint „a bemutatott felvétel tényleges tartalma és annak az értelmezése között fényévnyi távolság van”, és „egy titkosszolgálati eszközzel készült videó ügyéről van szó, ami illegális, ezt a törvény bünteti”.
Oda a fővárosi többség?
Wieszt János párttagságának esetleges felfüggesztése érzékenyen érintheti a szocialista vezetésű XI. kerületi önkormányzatot, valamint az informális koalícióban működő MSZP–SZDSZ-es többségű Fővárosi Közgyűlés működését is, mert mindkét testületben egyfős többsége van a politikai vezetésnek. (A koalíció azért informális a fővárosban, mert bár az MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlott, a két párt a város szempontjából meghatározó kérdésekben továbbra is többnyire együtt szavaz, és a paritásos bizottságokban is „egy oldalon” ülnek a szocialista és a liberális képviselők.)
A Fidesz értékbecslővel vizsgáltatná a kerületi ingatlanügyeket
Igazságügyi értékbecslőt kérnek fel a XI. kerületi ingatlanügyek vizsgálatára, hogy kiderüljön, az értékesített ingatlanokat a jogszabályoknak megfelelően adták-e el – jelentette be Schneller Domonkos, a XI. kerületi képviselő-testület jogi bizottságának fideszes elnöke Budapesten vasárnap sajtótájékoztatón.
A jogi bizottság által kezdeményezett vizsgálat a Wieszt-ügy kirobbanása kapcsán arra tér ki, hogy voltak-e olyan ingatlanok, amelyeket áron alul értékesítettek, „tehát elképzelhető-e az, hogy más ügyekben is történhetett valamiféle korrupció” 2007 óta. Újbudán „a vagyongazdálkodás enyhén szólva sem úgy működik az elmúlt években, ahogy annak működnie kellene” – mondta. A jogi bizottság megvizsgálja az adásvételi szerződéseket, a kiutaló határozatokat, az eladásra kijelölő határozatokat és az adásvételek értékeit is. Ennek érdekében a testület minden pénteken tanácskozik majd, hogy kiderítse, a több tucat értékesítésből mennyit adtak el „mélyen áron alul” – közölte. Egyúttal reményének adott hangot, hogy Molnár Gyula (MSZP) polgármester és az egész hivatal támogatni fogja ezt a munkát. Arról is beszélt, hogy Gálfi István vállalkozó idén márciusban a mobiltelefonján megmutatott neki egy néhány másodperces videofelvételt, amelyen látható, hogy „egy ember zacskót vesz át”. Az üzletember állítása szerint ezen a felvételen Wieszt János XI. kerületi szocialista önkormányzati képviselő pénzt vett át.
Schneller Domonkos közölte: ő felajánlotta a segítségét Gálfi Istvánnak, hogy megtegyék a szükséges lépéseket a nyomozó hatóságokhoz, ám azóta nem is találkoztak. Megemlítette azt is, hogy szerinte nem lehetett egyértelműen megállapítani, hogy azon a videón Wieszt Jánost lehetett látni, mert nagyon rossz minőségű volt a felvétel. Az önkormányzati képviselő egyúttal kétségeinek is hangot adott, hogy az általa márciusban látott felvétel megegyezik-e azzal, amit ma a televízióból mindenki ismer. Meg kell tudni azt, hogy hány felvétel van még „az önkormányzat környékén”, és ezek kikre nézve lesznek terhelők. Wieszt János egy szombati televíziós megjegyzésére, miszerint a már közzétett felvétel mindössze egy kölcsönszerződésről szól, azt mondta: „a nyomozó hatóságoknak meg kell vizsgálniuk azt a papírt, amit Wieszt János átadott”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.