Az albizottság tagjai arra hivatkozva, hogy a döntés alapjául szolgáló iratok között vannak nem nyilvánosak is, zárt ülésen döntöttek arról, kikkel kezdik a meghallgatásokat. A döntést Ékes Ilona ismertette a sajtó képviselőivel. Mint mondta, július 7-én 10 órára meghívják a KR parancsnokát, Papp Károly dandártábornokot, aki – mint Ékes Ilona fogalmazott – „nagyon korrekt jelentést készített, a Papp-jelentést annak idején”. Az albizottság neki szeretne kérdéseket feltenni, valamint Petrétei József akkori igazságügyi és rendészeti minisztert is megkérdeznék a 2006 őszén történtekről.
Az albizottság ülésének nyilvános részén Gulyás Gergely (Fidesz), a testület elnöke ismertette a rendőrségtől kapott iratokat. Mint mondta, hétfőn az országos rendőrfőkapitány hivatalvezetőjétől „első látásra valamennyi relevanciával bíró iratot” megkapták, és véleménye szerint a rendőrség magatartása „korrektnek tűnik”, és úgy tűnik, ami az iratárban fellelhető volt, azt az albizottság rendelkezésére bocsátották.
A közel 5 ezer oldal iratot dobozokban kapta meg az albizottság, és 36 oldalas iratjegyzéket is kapott mellé. Ezek feldolgozásában Gulyás Gergely közlése szerint a Fidesz-frakció öt munkatársa fogja segíteni az albizottságot. Áttekintik az iratokat, és a jelentős, fontos anyagokat kiválasztják. Jövő péntekre körülbelül a tizedére szűkítik az anyagot.
Az albizottság elnöke hangsúlyozta: természetesen a testület tagjai és szakértői számára valamennyi iratot elérhetővé teszik, az 500 oldalas anyaggal csak a képviselők munkáját akarják segíteni. Beszámolt róla: a rendőrségtől megkapták az Országos Rendőr-főkapitányságnál, a Készenléti Rendőrségnél és a Budapesti Rendőr-főkapitányságnál található iratokat, amelyek közül közel 4500 oldal nem volt iktatva, nem történt meg a szabályszerű rögzítésük. Közölte: a rendőrségtől kapott iratokból két példány készült, az egyiket a Balsai István-féle vizsgálóbizottságnak átadták, a másikból pedig az emberi jogi bizottság albizottsága dolgozik majd.
Az albizottság elnöke az ülés kezdetén köszöntötte a 2006. őszi események áldozatait is, akik megjelentek az ülésen, és kérésükre szót is adott nekik. Göbl György, a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület alelnöke azt mondta, tudomása szerint a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat (a Készenléti Rendőrség jogelődje) 17 kézi kamerával készített felvételeket 2006 őszén, és érdeklődött, hogy a rendőrség küldött-e felvételeket az albizottságnak, valamint hogy térfigyelő kamerák képeit beszerezték-e.
Gulyás Gergely válaszában kitért arra, hogy egy doboznyi CD-t is kaptak a rendőrségtől, ezeken hanganyagok vannak. Az eddigi együttműködés alapján okunk van feltételezni, hogy a rendőrség irattárában található valamennyi felvételt, hanganyagot a rendelkezésünkre bocsátották – mondta.
Egy volt Kossuth téri tüntető azt javasolta, hogy a Miniszterelnöki Hivatal irattárából is kérjenek anyagokat, gyanúja szerint ugyanis „utólag iktatták” azt az iratot, amelyiken állítólag 2006. szeptember 14-én az állami október 23-i rendezvényt bejelentették.
Gulyás Gergely válaszában arra hívta fel a figyelmet, hogy „kiindulási alapnak” az albizottság rendelkezésére álló anyagok elegendők lesznek. Mint fogalmazott, az iratokban biztosan lesznek utalások a MeH és a nemzetbiztonsági szervezetek szerepére. Ebben az esetben pedig „célzott módon” lehet megkeresni azokat. Szavai szerint az iratbeszerzés még nem fejeződött be, de a jelentőséggel bíró iratok 90 százaléka már az albizottság rendelkezésére áll. Az albizottság ezt követően zárt ülésen döntött arról, kiket hallgat meg „első körben”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.