Mozgalmas éjszaka volt Felsőzsolcán
Az éjszaka a Sajó áradása miatt megkezdődött a Miskolchoz közeli Felsőzsolca lakosainak kitelepítése. A településről 861 lakost kellett kitelepíteni még a délelőtti hírek szerint, a településről érkezőket többek között a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában helyezik el, hétfőn nem lesz tanítás az iskolában. Felsőzsolcán eredménytelen már a védekezés – közölte korábban Fehér Attila polgármester, az életmentés a legelső. Nehéz katonai teherautókkal hozzák ki az embereket, majd autóbuszokkal szállítják őket Miskolcra. A házak udvarán a víz autókat borít, igen sok épület összedőlt, az áramszolgáltatást kikapcsolták. Erőszakkal senkit sem szállítnak el, aki marad, annak csónakkal visznek élelmet és ívóvizet. Országosan 3607 embernek kellett elhagynia otthonát.
Harmadfokú készültség Budapesten
Budapesten szombat éjjel életbe lépett a harmadfokú készültség. A Fővárosi Csatornázási Művek szóvivője vasárnap reggel elmondta, hogy eddig mintegy negyven árvízi kaput és több mint harminc csatornát zártak le.
Vasárnapra virradóra kiürítették a Miskolc keleti kapujánál lévő áruházakat is, mert a Sajó árvize ezeket is elöntötte. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tizenkét települést zár el az árvíz a Sajó, a Bódva, a Hernád, illetve kisebb patakok áradása miatt.
Háromezer katona a gátakon
A Honvédelmi Minisztérium közleményben tudatta, hogy az árvíz elleni védekezésben háromezer katona vesz részt. Mályiban négy lánctalpas katonai kétéltű segít a mentésben; Szentesről további 12 járművet indítottak útnak, ezek várhatóan dél körül érkeznek a borsodi térségbe.
Közvetlen veszélybe került Felsődobsza és Nagykinizs lakossága
Négyszáz rendőrt vezényeltek azonnali védekezési munkára a Borsod megyei Felsődobsza és Nagykinizs településekre, mert a megáradt Hernád miatt megközelíthetetlen település lakossága veszélybe került – közölte az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője vasárnap délelőtt.
Dobson Tibor elmondta, hogy jelenleg ez a két település van a legnagyobb veszélyben. A Hernád áradása miatt már napok óta megközelíthetetlen személyautóval Halmaj, Kiskinizs, Hernádkércs, Nagykinizs és Felsődobsza, és az utóbbi két település lakosságának árvízi védelmére rendőröket vezényeltek át, ők homokzsákokkal próbálják megállítani az árt. A két településen lakó több száz ember közvetlen veszélyben van, és ha nem tudják megállítania az egyre nagyobb erővel támadó árhullámot, ki kell telepíteni az embereket. Erre a szakemberek felkészültek – tette hozzá.
A vízzel elöntött településeken további gondot okoz, hogy nincs áram, a házak egy része megrogyott, a vályogból építettek pedig összedőlnek. A víz fogságában lévő vagy körbezárt településeken gondot okoz a lakosság vízellátása is. Több, Hernád és Sajó menti faluban, így Bőcsön, Sajóhidvégen az összes ásványvizet felvásárolták a boltokban, és emiatt konfliktusok alakultak ki – mondták helybéliek.
A körbezárt belső-bőcsi falurészen az áramszolgáltatást csak utcákra lebontva, időszakosan, generátorokkal tudják biztosítani, mert az ár kidöntött egy oszlopot, és elszakította a felső vezetéket. Van olyan utca, ahol szombat reggel óta nincs áram, és az előzetes tájékoztatás szerint csak délután öt órától, három óra hosszáig tudják biztosítani a szolgáltatást.
Több utat is lezártak
Pest megyében vasárnap hajnalban lezárták Vácon a Kőszentes hidat, mert a patak elöntötte. A 2-es főúton teljes útlezárást vezettek be Felső-Göd és Vác között (26-33 km), a forgalmat a kosdi és a gödi csomópontok között az M2-es autóútra terelik – olvasható az Útinform honlapján; a kozut.hu tájékoztatása szerint az M2-en azonban a teherjárművek csak díjfizetés ellenében közlekedhetnek.
A 11-es főutat teljesen lezárták Visegrád és Tát között, vagyis azon Dömösre, Pilismarótra és Esztergomba sem lehet bejutni. Akik a pilisi feltáró úton Pilisszentlászló felől érkeznek Visegrádra, csak célforgalomban hajthatnak rá a 11-es főútra, vagyis ha az ottani kórház vagy valamelyik szálloda az úti cél. Esztergomba a 10-es és 117-es út felől lehet behajtani.
A 12-es főutat Nagymaroson a 8-as és a 15-ös kilométer között teljesen lezárták, a forgalmat a Kismaros-Kóspallag-Márianosztra-Szob útvonalra terelik. A Szentendrei-szigeten is teljesen lezárták a Tahi és Kisoroszi közötti útszakaszt, Kisorosziba már nem lehet bejutni.
A Dunakanyarban a Szentendre Határcsárda és Szigetmonostor, a Visegrád és Nagymaros, valamint a Szob és Pilismarót közötti komp leállt. Nem jár a Vác és Tahitótfalu közötti komp sem. Dunakeszi és Horány között, illetve a fővárostól délre a Tököl és Százhalombatta, valamint a Lórév és Adony közötti komp is leállt.
A 37-es főúton Sátoraljaújhelynél megszűnt a teljes lezárás, a kamionforgalom is megindult. Kérik, hogy aki csak teheti, a 37-es főútról térjen le a Tokaj-Rakamaz-Nyíregyháza közötti 38-as főútra, és az M3-as autópályán végighajtva érheti el a fővárost.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.