A Szocialista Platform csütörtök késő este nyilvánosságra hozott, mintegy 30 oldalas elemzése azt állítja: az MSZP kevéssel a 2006-os választási győzelme után súlyos hitelességi válságba került és a népszerűségvesztése már az őszödi beszéd nyilvánosságra jutása előtt bekövetkezett. Nem önmagában az őszödi beszéd, hanem inkább annak valóságtartalma okozta a szocialista párt vesztét. Nem a hazugság bevallása volt a bukást kiváltó ok, hanem a hazugság maga – fogalmaznak a készítők.
Véleményük szerint az, hogy a beszédnek és nyilvánosságra kerülésének semmilyen következménye nem volt, olyan erkölcsi kordont állított a párt köré, mely lehetetlenné tette, hogy a megszorítások miatt elpártolt szavazók visszatérhessenek. A Szocialista Platform ezért kívánatosnak tartaná az őszödi beszéd kiszivárgásáról készült titkosszolgálati jelentés nyilvánosságra hozatalát – olvasható az anyagban. A platform értékelése szerint végső soron az őszödi beszéd vezetett a szélsőjobboldal hazai áttöréséhez.
A platform úgy látja: az MSZP a ciklus hátralévő részében végig cipelte a „bűnösnek tekintett választási győzelem” terhét – anélkül, hogy a párton belül a hitelesség legalább részbeni visszaszerzésére irányuló épkézláb törekvések születtek volna. A pártvezetés máig sem találta meg azokat az ügyeket, amelyekben az MSZP hitelesen szólalhatna meg. Gyurcsány Ferencnek – akit szerintük szokatlanul hamar „elhasznált” a politika – szóló kritika, hogy bár átfogó vízióval rendelkezik az ország fejlődésének kívánatos irányairól, Magyarország jövőjéről, kormányzásának nem sikerült irányt szabnia.
Egyfelől hiányzott kormányzásának elméleti kerete, másfelől hiányzott a kormányzati cselekvés következetes végigvitelének képessége; ráadásul nem lehet annyi, időben is gyakran változó, olykor egymásnak is ellentmondó programot komolyan venni, amennyit meghirdetett. A platform súlyos problémának tartja azt is, hogy az MSZP elnöksége és választmánya sem volt képes megállítani ezt a folyamatot, az elmúlt négy évben nem működtette szervezeti kontrollfunkcióját, amiért nagy árat fizetett.
Gyurcsány színre lépése válságot okozott
Az értékelés szerint a kormányzás irányvesztettségének egyik fő oka a koalíciós pártok értékrendbeli és szavazóbázisbeli különbsége. Gyurcsány Ferenc színre lépése válságot okozott az MSZP–SZDSZ-együttműködésben: retorikailag liberális irányba vitte az MSZP-t, így elidegenítette pártja antiliberális szavazóit, ám ellenérzést válthatott ki az SZDSZ-ben is.
A Szocialista Platform úgy látja: miután Gyurcsány Ferenc párton belüli hatalma szinte megkérdőjelezhetetlenné vált, nemcsak riválisa nem akadt, hanem komolyan vehető utódjelöltje sem. Ezt jelzi, hogy távozásakor a feladatot csak átmeneti időre, „csődgondnokként” vállaló Lendvai Ildikó került a pártelnöki székbe, és egyedüli jelöltként Mesterházy Attila lett a kormányfőjelölt.
„Az MSZP az elmúlt években képtelen volt kinevelni olyan politikust, akiről okkal gondolhatnánk, hogy a baloldal vezetője lesz” – áll az értékelésben. Az anyag kitér arra is: a párt szűkebb vezetése lényegében egy évtizede változatlan, s az ambícióhiányt az is mutatja, hogy a miniszterelnök-jelöltségért Mesterházy Attilán kívül nem akadt senki, aki a biztos választási vereség tudatában, de egy új politika ígéretével megmérettette volna magát.
Veszélybe kerülhet az MSZP váltópárti szerepe
A dokumentum megállapítja: a párt közelgő és megakadályozhatatlannak tűnő választási veresége „egyéni életstratégiák” követésére sarkallta az MSZP több politikusát: amíg egyesek csak hátországuk építésére, néhányan leendő egzisztenciájuk törvénytelen megalapozására használták fel hivatali pozíciójukat. A platform úgy véli, hogy az MSZP az országgyűlési választás szempontjából végzetes lejtmenetét a pénzügyi válságra adott kormányzati válasz megkésettsége, a kormány 2008 és 2009 fordulóján mutatott, Gyurcsány Ferenc távozásával tetőző tehetetlensége okozta. Ha ez a helyzet állandósul, az MSZP váltópárti szerepe végképp veszélybe kerülhet, és a szocialista párt mindinkább egy nyugdíjas érdekvédelmi szervezet képét öltheti – fogalmaznak.
A Szocialista Platform hangsúlyozza: a hitelesség csak folyamatos építkezéssel, következetes stratégiával és néhány jól kiválasztott és megfelelően kommunikált konfliktussal teremthető meg ismét. Az MSZP-nek a mostani „sértett” önkép helyett egy, a hibákat elismerő, hiteles, ellenzéki, mozgalmi önképre van szüksége. A pártnak el kell hinnie és kommunikálnia is kell, hogy fő célja a megroggyant bizalom helyreállítása; hogy nem a Fidesz-kormány mindenáron való támadására, hanem önmaga megújítására készül – olvasható a kongresszusra készült összegzésben. A Szocialista Platform vezetőségének tagja többek közt Tóbiás József frakcióigazgató és Juhász Ferenc MSZP-alelnök, de volt országgyűlési képviselők, mint például Suchman Tamás, Teleki László, Hajdu László, Kocsi László és Géczi József Alajos is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.