A bizottságot az áprilisi testületi ülésen hozta létre a közgyűlés azért, hogy a polgármesteri szakértői keretből 2002 és 2009 között kötött szakértői szerződések és az ezek alapján történt kifizetések jogszerűségét megvizsgálja – mondta el Szakács. A testület fideszes elnöke kiemelte: hosszabb huzavona, többszöri levélváltás után sem kapta meg a bizottság teljes körűen a vizsgálathoz szükséges dokumentumokat, noha azt kérte Szombathely szocialista polgármesterétől, Ipkovich Györgytől, hogy a szerződéseket, a számlákat, az azokhoz tartozó teljesítési igazolásokat bocsássa rendelkezésre és valamennyi anyagot lássa el egy teljességi nyilatkozattal.
Mivel ez a mai napig nem készült el, illetőleg csak részben áll rendelkezésre, a bizottsági tagok többsége nem látott más lehetőséget, mint hogy egyrészt közérdekű adatokkal való visszaélés, másrészt pedig hűtlen kezelés gyanúja miatt az elnök három napon belül feljelentést tegyen ismeretlen tettes ellen a rendőrségen – tette hozzá. Szakács szerint az egyértelmű, hogy közérdekű adatokkal való visszaélés történt, hiszen a kért adatokat nem kapták meg. A hűtlen kezelés gyanúját alátámasztja, hogy szerintük a kifizetések indokoltsága több esetben is megkérdőjelezhető, és voltak olyan esetek is, amelynek kapcsán ugyanarra a munkára egyszerre több szakértőt bíztak meg.
A vizsgálóbizottság elnöke hangsúlyozta: véleménye szerint a szakértői munkák nagy részét el lehetett volna végezni a polgármesteri hivatalon belül is, de az ezekre vonatkozó vizsgálatot a bizottság a teljes körű adatok hiányában nem tudta lefolytatni, ezért hétfői ülésükön úgy döntöttek, hogy a bizottság működését felfüggesztik. Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy miért ismeretlen tettes ellen tesznek feljelentést, Szakács azt válaszolta: senkit nem kívánnak gyanúsítani, de szeretnék, hogy a rendőrség foglalja le az iratokat és tárja fel azokat a tényeket, amelyeket az önkormányzati vizsgálóbizottságnak nem volt lehetősége. Hozzátette: 2002 és 2009 között a polgármesteri szakértői keretből becslésük szerint 150 millió forintot fizettek ki.
Szakács szólt arról is, hogy a polgármester az interneten közzétett dokumentumokat, amelyek a szakértői szerződésekre vonatkoznak, de ezek többségén nincs aláírás, dátum, iktatószám, illetve ők nem zárják ki azt sem, hogy a dokumentumok egy része később keletkezett, sőt akár jelenleg is keletkezik.
Ipkovich György polgármester azt mondta: folyamatosan töltik fel a bizottság által kért, nagy terjedelmű anyagokat az internetre, ez az elektronikus forma pedig megfelel a közgyűlés kiértesítési gyakorlatának, amelyet önkormányzati rendelet szabályoz. A dokumentumok eredetiségét célzó felvetésre a polgármester annyit mondott: ha a bizottság elnökének ezzel gondja van, forduljon hozzá, ám ezt eddig nem tette meg. A legutóbbi közgyűlésen sem jelezte, hogy ilyen problémája lenne, ám a bizottsági üléseket következetesen akkor hívja össze, amikor annak szocialista tagja azon parlamenti elfoglaltsága miatt nem tud részt venni – közölte. Hozzáfűzte: a bizottság arra kapott felhatalmazást a közgyűléstől, hogy megállapításairól a közgyűlésnek számoljon be, de rendőrségi feljelentést állampolgárként büntetőjogi felelősségének tudatában bárki tehet.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.