Nem lesz méz az idén? Méheseket vitt magával a borzalmas ár

Átszakadó gátak, homokzsákokon, utolsó erejükkel küzdő emberek, irdatlan mennyiségű eső – ez jellemezte az elmúlt heteket. A károk egyre hatalmasabbak, egymilliárdos veszteség van az állami tulajdonú erdőkben, ami szinte elenyésző a méhészet eddigi 7 milliárdos érvágásához képest. Eddig 150 esetről tudnak, amikor is komoly anyagi kár jelentkezett a méhesekben. Volt, akinek 560 méhcsaládját vitte el a borzalmas víz, több mint tízmilliós kárt okozva. Ekkora szerencsétlenség 20-30 évente éri a méhészeket – mondta lapunknak az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke.

Konopás Noémi
2010. 06. 06. 6:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú életek munkáit semmisíti meg szinte egy szempillantás alatt a hetek óta tomboló kegyetlen időjárás és a monszunszerű eső. Már számszerű károkról is hallani: eddig egymilliárd forint kár keletkezett az állami tulajdonú erdőkben, 15 ezer naposcsibe fulladt meg, 600 juh lelte halálát a vízzel megtelt legelőn. Az utóbbi két kár számokban: a csibék értéke körülbelül 2 millió forint, az elhullott juhoké pedig körülbelül 15 millió forint.

Van egy mezőgazdasági ágazat, amely jelentéktelennek tűnik sokak szemében, de az ágazat közvetlen és közvetett haszna óriási, ez a méhészet – nyilatkozta az MNO-nak Bross Péter. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke elmondta: az ágazat éves árbevétele volt, hogy megközelítette a 20 milliárd forintot, a megporzással végzett közvetlen hasznát pedig az Európai Unió illetékes bizottsága a közvetlen méhészeti termékek értékesítéséből származó árbevétel 50-szeresére becsüli. A napjainkban tapasztalható kegyetlen időjárás éppen a hazai akácvirágzás ideje alatt tombolt, a sajtóban mégsem hallani a méhészeket ért károkról, eddig a terméskiesés forintban számított értéke, egy átlagos év bevételével számolva, megközelíti a 7 milliárd forintot, és ez csak az elmaradt akácméztermést jelenti – szögezte le lapunknak Bross Péter.

Ilyen szerencsétlenség 20-30 évente egyszer van

Akácmézből az évi átlagos 10-12 ezer tonna helyett idén mindössze 3-4 ezer tonna termett – mondta el az OMME elnöke, aki szerint ez a mennyiség éppen elégséges a belföldi fogyasztás kielégítésére, de a hagyományosan exportcikknek számító akácméz idén külföldre nem kerül. A rendkívül csapadékos és hűvös időben sem a méhek nem tudtak kirepülni nektárt gyűjteni, sem az akác nem termelt nektárt. Ilyen szerencsétlenség 20-30 évente egyszer éri a méhészeket.

Méhesek víz alatt

Az ágazatban dolgozók balsorsát tetézte, hogy a belvizek és a megáradt patakok számos méhest is elöntöttek – nyilatkozta lapunknak a szakember. A kaptárak vízben álltak, a kifejlett méhek egy része elpusztult, a lépekben lévő fiasítás (a jövő nemzedéke pete, lárva, báb formájában) is tönkrement. A mozgó méhesek, az úgynevezett konténerek nem egy esetben a beázott talajban eldőltek, megsüllyedtek. Eddig az Országos Magyar Méhészeti Egyesület közel 150 esetről tud, amikor is komoly anyagi kár jelentkezett a méhesekben. Ezek összes kárértéke megközelíti a 300 millió forintot. A teljesség igénye nélkül felsorolt méhészeti károk nagyságából látható, hogy óriási veszteséget könyvelhet el a hazai méhésztársadalom, sokkal nagyobbat, mint a híradásokban megemlített más ágazatok képviselői – jelentette ki Bross.

Mint az elnök kifejtette, az egyéb, akác után virágzó kultúrákról származó mézekről még nem tudnak nyilatkozni, hiszen biztos, hogy azokban is kárt tett a sok víz. Hamarosan virágozni kezd a hárs, de az erdőkbe – az életveszélyessé vált helyzet miatt – nem tudják a méhészek bevinni a méheiket – tette hozzá. A szakember szerint a napraforgó-vetésterületek egy része is károsodott, tönkrement.

Dráma Litkén, tízmillió forintot vitt el az ár

Varga Károly kerekegyházi méhész 560 méhcsaládját a litkei akácosba pakolta le, közvetlenül a vasútállomás mellé. Szinte egyik pillanatról a másikra az óriási méhállománya 50-60 centiméteres vízben állt, miután a záportározók már nem bírták tovább megtartani a mérhetetlen mennyiségű csapadékot, és a szlovákok kiengedték azokat. A jövő nemzedéke (pete, lárva, báb formájában) elpusztult, így idén már nincs, aki a kaptárba hordja az akác után virágzó növényeket – mondta el az MNO-nak a méhész.

A terméskiesés óriási, több mint tízmillió forinttal számol Varga Károly. Még az volt a szerencsém, hogy az állomány „csak” 3-5 órát állt az 50-60 centis vízben, és hogy betonra pakoltuk a kaptárakat, így volt esély teherautóval kimenekíteni a méheket – mondta el a méhész. Így a totális csőd helyett „mindössze” 60-70 százalékos a kárunk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.