Budapesten tárgyal Orbán a horvát miniszterelnökkel

Budapesten folytat megbeszéléseket csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök a hivatalos látogatásra érkező Jadranka Kosor horvát kormányfővel. A horvát vendég találkozik Schmitt Pál házelnökkel is.

MNO
2010. 07. 21. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zágrábi források szerint a tárgyalásokon főként a közlekedési és energetikai kapcsolatokról, valamint Horvátország európai uniós csatlakozásáról lesz majd szó.

Magyarország és Horvátország között minden területen kiváló, baráti a kapcsolat és példaértékű az együttműködés, ezt a gyakori államközi találkozókon rendre megerősíti mindkét fél. Nincsenek vitás kérdések, példás a nemzetiségi, gazdasági vagy akár kulturális kapcsolata a két országnak, Horvátország támogatását Magyarországon is nemzeti konszenzus övezi.

Hosszú évek óta rendszeresek az államfői, miniszterelnöki, kormányzati szintű vagy miniszteri találkozók, a köztársasági elnökök évente többször is megbeszéléseket folytattak, a két ország kormánya pedig három alkalommal tartott együttes ülést. A találkozókon szinte kivétel nélkül mindig elhangzik: Magyarország és Horvátország kapcsolatát a kölcsönös előnyökön alapuló stratégiai együttműködés jellemzi.

A rendszeres kapcsolattartásra a legutóbbi példa: Schmitt Pál, az Országgyűlés elnöke a múlt héten tett kétnapos, hivatalos látogatást Zágrábban. A megválasztott államfő tárgyalt meghívójával, Luka Bebiccsel, a horvát törvényhozás elnökével, valamint Jadranka Kosor miniszterelnökkel és Gordan Jandrokovic külügyminiszterrel.

Budapest mindig kiemelten támogatta Zágráb euroatlanti törekvéseit, az adriai állam NATO-csatlakozási okmányát a magyar parlament elsőként és teljes támogatással ratifikálta. Magyarország szorgalmazza Horvátország mielőbbi belépését az Európai Unióba, s a remények szerint a csatlakozási okmányt éppen a 2011-es magyar uniós elnökség idején írhatják alá.

A gazdasági együttműködés legjelentősebb eleme a két ország energetikai kapcsolata, azon belül is a Mol, valamint a horvát állammal közös tulajdonú INA kooperációja, illetve a táv- és gázvezetékek összekapcsolási terve – megvalósulásával csökkenhetne mindkét állam energiafüggősége.

A gázvezetékek összekötése nemcsak a két állam vezetékrendszerei között teremti meg a kapcsolatot, hanem a Balti- és az Adriai-tenger között létrejövő gázfolyosó egyik kiemelten fontos része is. A magyar és a közép-európai energiabiztonság szempontjából pedig stratégiai fontosságú a Krk-szigetre tervezett folyékonygáz-terminál megépítése is, amellyel Magyarország számára új, független energiabeszerzési forrás nyílhat meg.

A tervek szerint az év végére elkészül, a jövő év közepétől pedig már teljes kapacitással üzemelhet a Magyarországot és Horvátországot összekötő, mintegy 100 millió eurós befektetéssel megvalósuló gázvezeték, amely éves szinten 6-6,5 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas. Kezdetben a Magyarországról Horvátországba irányuló szállítást teszi lehetővé, de a Krk-szigetre tervezett cseppfolyósgáz-terminál megépültével alkalmas lesz a magyar irányba történő szállításra is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.