Jelölőszervezeteket vett nyilvántartásba az OVB

Nyilvántartásba vette az Országos Választási Bizottság (OVB) szerdai ülésén az első jelölőszervezeteket az október 3-i önkormányzati és kisebbségi választásra.

MNO
2010. 07. 21. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi személyi összetételben szerda délután ülésezik utoljára az Országos Választási Bizottság (OVB) – közölte a testület elnöke, Szigeti Péter az ülésen. Az Országgyűlés június 21-én fogadta el a választási eljárásról szóló törvény módosítását, eszerint az OVB-t minden általános választás (parlamenti, önkormányzati, európai parlamenti) alkalmával meg kell újítani. A testület jelenleg öt választott tagból és a parlamentben frakciót alakított öt párt delegáltjaiból áll: a testületnek választott tagja Szigeti Péter elnök, Halmai Gábor elnökhelyettes, Fazekas Marianna, Bordás Vilmos és Szoboszlai György. A Fidesz és a KDNP nem értett egyet a névsorral, ezért annak megszavazását februárban nem támogatta. Az MSZP-t Litresits András, a Jobbikot Hunyadi Gábor, az LMP-t Szabó Miklós képviseli a jelenlegi testületben. Mivel külön frakciót alakítottak a választás után, a Fideszt és a KDNP-t is megillette volna egy-egy mandátum az OVB-ben, a testületben azonban csak Sasvári Róbert képviseli a két pártot.


Az OVB az önkormányzati választásra jelölőszervezetként nyilvántartásba vette a Magyarországi Roma Összefogás Művészeti és Oktatási Egyesületet (MRÖMOE), a Fiatal Romák Országos Szövetségét (FIROSZ), a Civil Mozgalom Egyesületet (CM) és az MCF Roma Összefogás Pártot (MCF). A testület nyilvántartásba vette a települési kisebbségi önkormányzati választásra jelölőszervezetként az Ozvena (Visszhang) Budapesti Szlovák Kórust (Ozvena), a Szlovák Nyugdíjasok Klubját (SZNYK), a Fiatal Romák Országos Szövetségét (FIROSZ), az MCF A Magyarországi Cigányok Országos Fórumát (MCF), és a Magyarországi Bem József Lengyel Kulturális Egyesületet (Bem J Egyesület).

Nem vette viszont nyilvántartásba kisebbségi jelölőszervezetként a Magyarországi Roma Összefogás Művészeti és Oktatási Egyesületet (MRÖMOE), mert az nem felelt meg a törvény előírásának. A nyilvántartásba vétel feltétele ugyanis, hogy a társadalmi szervezetnek a választás évét megelőző legalább 3 éve alapszabályában rögzített célja legyen az adott kisebbség képviselete. Az MRÖMOE ugyanis előbb párt volt, majd 2007. december 21-én egyesületté alakult át. A kisebbségi választáson azonban pártok nem indulhatnak, és az OVB szerint nem lehet figyelembe venni a szervezetnek a pártként töltött idejét, anélkül viszont „nincs meg” a szükséges 3 év, így a testület elutasította a nyilvántartásba vételt.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán jelöltet és listát jelölőszervezetek (pártok, társadalmi szervezetek, kisebbségi szervezetek) állíthatnak, illetve a választáson a listás választások kivételével független jelöltek vehetnek részt. A települési kisebbségi önkormányzati választáson azonban jelöltet csak olyan, az egyesülési jogról szóló törvény szerinti, közhasznú vagy nem közhasznú társadalmi szervezet állíthat, amelynek a választás évét megelőző legalább 3 éve alapszabályában rögzített célja az adott kisebbség képviselete. Itt független jelöltek indulására a törvény nem biztosít lehetőséget.

A választáson jelöltet csak nyilvántartásba vett jelölőszervezet állíthat, ezért a választáson induló jelölőszervezeteknek a választás kitűzését követően nyilvántartásba kell vetetni magukat. A közös jelöltet, listát állító jelölőszervezeteknek külön-külön kell nyilvántartásba vetetni magukat. A bejelentést az illetékes választási bizottságnál kell megtenni: ha a jelölőszervezet több megye, illetőleg a főváros és valamely megye területén is jelöltet vagy listát kíván állítani, az Országos Választási Bizottságnál, ha a jelölőszervezet csak egy megye, illetőleg a főváros területén, de azon belül több településen (fővárosi kerületben) szeretne jelöltet állítani, akkor a területi választási bizottságnál, ha pedig a jelölőszervezet csak egy településen kíván jelöltet állítani, akkor a helyi választási bizottságnál kell ezt bejelentenie.

A bejelentéshez ki kell tölteni egy formanyomtatványt (az adatváltozást is ezen a nyomtatványon lehet bejelenteni), valamint a bejelentéshez csatolni kell a társadalmi szervezetek bírósági nyilvántartásából a választás kitűzését követően kiállított kivonatot. Sólyom László köztársasági elnök október 3-ára írta ki az önkormányzati képviselők választását, az önkormányzati és a kisebbségi önkormányzati választásokra egyaránt szeptember 3-ig van lehetőség jelölőszervezetek nyilvántartásba vételére.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.