Az utolsó pillanatig kérdéses, hogy az egyes gazdasági és pénzügyi törvények keretében megszavazandó banki különadóból kikerül-e az úgynevezett lex Járai, azaz a három éven belül alakult pénzintézetek mentesítése – közli a napilap, amelynek információja szerint a hét elején még a lex Járai kiiktatása volt napirenden. Szerdán viszont a Berlinben tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnöknek „határozottan az volt a véleménye, hogy a lex Járainak maradnia kell” – írja Népszabadság.
Nem csak a bankadó miatt kellett elhalasztani a hitelszerződésről tartott legutóbbi egyeztetés eredményeinek rögzítését a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), a költségvetési pályával kapcsolatos bizonytalanságok miatt álltak fel dolgavégezetlenül a felek a tárgyalóasztaltól – mondta Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti irodájának vezetője a Népszabadság csütörtöki számában.
„Általánosságban az IMF-nek nincs problémája a bankadóval, jelen esetben a bankadó mérete és kivitelezése ellen emeltünk kifogást annak a magyar gazdaságra gyakorolt negatív hatása miatt” – jelentette ki Iryna Ivaschenko. A bankok fenntartható és nem torzító módon történő megadóztatásával nincs baj. Azonban ha túl nagy terhet tesznek a pénzügyi szektorra, akkor azzal lefojthatják a gazdaságot, lassítják a kibontakozást. A méreten túl a kivitelezés is számít.
Az IMF budapesti irodájának vezetője elmondta: az adó nem a legjobb költségvetési intézkedés, és a későbbiekben kedvezőtlenül is érintheti a gazdaságot, „rugalmasak voltunk, és elfogadtuk a bankadó 2010-es formáját”. A fontos kérdés 2011 és 2012 volt – hiteles elkötelezettségre van szükség, hogy ez az intézkedés szigorúan átmeneti, és jövőre jelentősen csökkenni fog.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.