Volt nagyarányú, egyszeri adócsökkentés – szögezte le a Közbeszédnek nyilatkozó Szijjártó Péter. Ez azzal valósult meg, hogy a társasági adó felére csökkent a kis- és közepes vállalkozások körében, tíz, egyébként ráfizetéses adónemet megszüntetett a kormány, elismerte az adórendszeren kívüli kereset fogalmát, továbbá eltörölte a közadományozás általános forgalmi adóját is a kabinet – érvelt a miniszterelnöki szóvivő.
Hozzátette: aki szerint mindez nem adócsökkentés, nem radikális és nem azonnali, az politikai okok miatt mondhatja ezt. Ráadásul a kormány most készíti elő minden idők legalacsonyabb, egykulcsos, a családokat támogató személyijövedelemadó-rendszerének a bevezetését.
Szijjártó Péter megjegyezte: „mégiscsak több a soknál”, hogy nyolc „ilyen esztendő” után a szocialisták hatvan nap kormányzati tevékenységet követően ilyen bátor kritikának veselkednek neki.
Nincs nyoma nemzeti együttműködésnek?
Mit szól azokhoz az ellenzéki – nem csupán szocialista – kritikákhoz, melyek szerint az elmúlt időszak nem a konzultációról szólt, semmi nyoma a nemzeti együttműködésnek, és a Fidesz úgy nyújtotta be az indítványait a parlamentnek, hogy arról ne kelljen egyeztetnie? – hangzott a Közbeszéd kérdése. „Kétségtelen, hogy bizonyos indítványokat nem a kormány kezdeményezett a parlamentben, hanem még a kormány megalakulása előtt képviselők vagy a képviselőcsoport. Ez a jövőben is így lesz, lesznek témák, amelyekben a kormány a kezdeményezést meghagyja a parlamenti frakciónak” – reagált Szijjártó Péter.
Az egyeztetésekről azt mondta a miniszterelnöki szóvivő: a választási ígéreteket betartó, eddig elfogadott indítványaik mind korábbi konzultációkon alapultak. „A mi kormányprogramunknak része a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, valamint a Vállalkozók Országos Szövetségével kötött megállapodás. A választások után volt egy, a rend helyreállítására vonatkozó konzultáció Ózdon az adott térség fontos pozíciót betöltő szereplőivel, és a magyar gazdaság szereplőivel is volt találkozó a választások után” – mondta Szijjártó. A szóvivő mindezt úgy értelmezte: nyilvánvaló, hogy a kormány bevezeti a konzultációk egy új rendszerét, mellette megtartva a hagyományos formákat is.
Nem félnek Sólyomtól
Miért nem küldik át a legutóbb elfogadott törvényeket még Sólyom László hivatali idejében az államfőnek? Miért csak augusztus hatodikán küldi át azokat a parlament alelnöke, akkor, amikor már Schmitt Pál lesz az új államfő? – hangzott a Közbeszéd kérdése. „Természetesen senki nem fél Sólyom Lászlótól, sőt ha azt gondoltuk volna bármelyik törvényjavaslatunkról, hogy az alkotmányt sérthet, nem fogadtuk volna el” – utalt vissza a szintén ellenzéki észrevételekre és bírálatokra Szijjártó Péter. Hozzátette: az érintett törvényeket a házszabály idevonatkozó rendelkezéseit betartva küldi majd meg Lezsák Sándor parlamenti alelnök az államfőnek.
Felelőtlenség lenne a jövő évi büdzséről beszélni – éles bírálat az MSZP-nek
Lesznek-e még strukturális változtatások, és melyek lehetnek a 2011-es büdzsé sarokszámai? – tolmácsolta ugyancsak az ellenzéki pártok felvetéseit a Közbeszéd. Szijjártó Péter az előbbire úgy reagált: a világgazdaság jelenlegi, inkább bizonytalan helyzetében gyors változásokra mindig lehet számítani. Ugyanez miatt lenne felelőtlenség úgy beszélni a jövő évi költségvetésről, hogy a harmadik negyedév gazdasági-költségvetési adatait még nem ismerjük pontosan – tette hozzá.
Csak utóbbiak ismeretében lehet felelősen nyilatkozni a jövő évi költségvetésről – mondta. A szóvivő éles kritikát fogalmazott meg a szocialisták felé, kijelentve: van a költségvetési tervezésnek „egy általuk nem ismert műfaja” is: az igazmondó, felelősségteljes tervezés.
„Ők sajnos az elmúlt években meghamisították az adatokat, alaptalan költségvetéseket terveztek, amik gyakran nem értek annyit, mint a papír, amire kinyomtatták. Ennek most vége; átlátható, világos, megbízható gazdaságpolitika mentén fog felelősséggel elkészített, valós számokra alapozó büdzsét tervezni a kormány” – szögezte le a miniszterelnök szóvivője.
(Duna Televízió)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.