Tájékoztatása szerint az elmúlt öt évben harminc, engedély nélküli gondozóház működtetőivel szemben jártak el. Jelenleg – főként Debrecenben – hat magánszolgáltató tíz helyen működtet engedély nélkül gondozóházat, ezekben összesen mintegy száz idős embert ápolnak. Vannak háromszemélyes gondozóházak, a legtöbben tíz körül van az ellátottak száma, de olyat is találtak, ahol húsznál több idős embert helyeztek el – tette hozzá.
Ferencz Zoltánné azt is elmondta: csak akkor vizsgálódhatnak, ha bejelentést kapnak egy-egy illegálisan működő intézményről. A kiszabható bírság összege maximálisan 200 ezer forint, miközben a gondozásért havi 60-130 ezer forintot kérnek el személyenként a működtetők; ehhez jön még az egyszeri kaució, amelynek összege – a hozzátartozók elmondása szerint – néhány 100 ezer forinttól két és fél millióig terjed.
Debrecenben egyébként csupán a városi önkormányzati idősek házában ötven üres ágy van, de több egyházi és civil szervezet is tudna helyet biztosítani a gondozottaknak. Csupán a pszichiátriai és a tartósan fogyatékos gondozottak elhelyezésére van várólista, a várakozási idő néhány hónap, de esetenként meghaladhatja az egy évet is – fűzte hozzá.
Ferencz Zoltánné megjegyezte: ahhoz, hogy az engedély nélküli otthonokból átirányíthassák a gondozottakat a legálisan működő intézményekbe, jogszabályi változásokra lenne szükség. Ma ugyanis nincs hathatós eszköz sem a gyámhivatal, sem az önkormányzat kezében, hogy kötelező jelleggel beavatkozhasson az elhelyezési folyamatba – mondta.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.