Mint a főigazgató az ülést megelőző sajtótájékoztatón elmondta: bár július 1-vel nevezték ki a szervezet élére, azt megelőzően egy hónapon keresztül koordinálta az árvízi védelmet. A feladatok áttekintése és a tanulságok alapján tartja indokoltnak a jogszabály-módosítást, hiszen a katasztrófavédelmi törvényt tíz éve fogadta el az akkori Orbán-kormány előterjesztésére az Országgyűlés, azóta azonban új veszélyforrások jelentek meg.
Az elvégzett munkáról elmondta: a kormány a védekezésben résztvevők védekezési költségeit visszatérítette, ebben az állami szervek kiadása 14 milliárd forint volt. Ezen kívül döntést hozott a megsemmisült magánházban élők lakáshoz segítésének támogatásáról, ami 3,1 milliárd forintos kiadást jelent. Elindult a borsodi térség középületeinek helyreállítása, korszerűsítése, amely szintén több, mint 3 milliárd forint, és zajlik az utak, hidak helyreállítása, e munkák becsült értéke mintegy 31 milliárd forint – sorolta a főigazgató.
Bakondi György a jövő céljai között említette ezen károk minimalizálását, a „biztosítottság” növelését. Véleménye szerint meg kell újítani a polgári védelem rendszerét, foglalkozni kell a kritikus infrastruktúra-ellenőrzés kérdéseivel, hiszen az unió erre vonatkozó irányelvét be kell építeni a magyar jogrendszerbe – tette hozzá. Bakondi György szerint a kormányzat intenzív munkába kezdett, amelyben partnerként számít a megyei és helyi önkormányzatokra.
Takács Árpád, a Békés megyei katasztrófavédelem vezetője elmondta: a megye megmutatta, gyorsan tud reagálni, ha szükséges. Az árvízi időszakban két alkalommal jártak Borsodban: az egységekben 120 tűzoltó, 30 önkéntes tűzoltó, a Körös mentőcsoport 35 tagja és számos polgári védelmi szakember dolgozott. A téma jelentősége a megyében kiemelt, ugyanis a 75 településből 24 árvízzel veszélyeztetett.
Jelenleg is zajlanak az őszi védműbejárások. Egyrészt a vízügyi igazgatóság a 340 kilométeres állami kezelésű védművet ellenőrzi, másrészt az önkormányzatok is megkezdték a csapadékelvezető csatornák bejárását. Utóbbi rendszerek megfelelnek az előírásoknak – mondta Takács Árpád. Kialakították a segédgátőri adatbázist: tizenhárom településen több, mint ezer embert osztottak be, illetve csatornafigyelő részlegek is létrejöttek. A jövőbeni feladatokat a borsodi tapasztalatok alapján határozzák meg, így például átdolgozzák majd a kitelepítési és befogadási terveket, illetve folytatják a polgári védelmi szervezetek felkészítését.
Farkas Zoltán (Fidesz), a megyei közgyűlés elnöke elmondta: a megyében kardinális kérdés az árvízi védekezés, de bebizonyosodott, nincs szégyenkezni valója, sem a felkészülés, sem a segítségnyújtás kapcsán.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.