Szijjártó Péter kifejtette: elkezdődnek az előkészítő megbeszélések, konzultációk az Európai Unió kormányfőivel, valamint az Európai Parlament frakcióvezetőivel a soros elnökséggel kapcsolatban. Elsőként pénteken Orbán Viktor tárgyal a Budapestre látogató Yves Leterme belga miniszterelnökkel és Joseph Daullal, az Európai Parlament néppárti frakcióvezetőjével.
Egységes európai romastratégia
A szóvivő az Európai Tanács csütörtöki ülésével összefüggésben – a magyar szempontból is fontos ügyek között – szólt arról, nagyon valószínű, hogy egy egységes európai romastratégia kidolgozásának legtöbb feladata a magyar soros EU-elnökség időszakára fog esni. „Ez jó, mert nekünk ebben vannak tapasztalataink” – mondta, példaként említve, hogy az EP egyetlen roma képviselőjét is a Fidesz delegálta.
„Jó vonalon volt Orbán Viktor, és helyes politikát folytatott a Fidesz akkor, amikor az Európai Néppártban már többször kezdeményeztük, hogy az Európai Néppárt álljon élére egy európai szintű egységes romastratégia kidolgozásának ügyében” – értékelte Szijjártó Péter, hangsúlyozva, hogy a probléma európai, s a megoldásnak is ilyennek kell lennie. Olyan programokra van szükség – folytatta –, amelyek az adott társadalomban, a lakóhelyükön segítenek a romák integrálódásában.
Keleti partnerség fejlesztése
Kifejtette azt is, az EU külügyi stratégiája kapcsán szóba került: ahhoz, hogy Európa meg tudja tartani azt a stratégiai pozícióját, amelyet jelenleg birtokol, szükség van a keleti partnerség további fejlesztésére, ami a magyar elnökség időszakában kaphat új lendületet. „Fontosnak tartjuk továbbra is, hogy a horvát EU-csatlakozás minél előbb megtörténjen. Természetesen az lenne a legjobb, ha ez a magyar soros elnökség alatt tudna megtörténni” – mondta, hozzátéve, fontosnak tartják a nyugat-balkáni csatlakozási perspektíva fennmaradását is.
Az Európai Tanács tárgyalta a gazdasági kormányzás kérdéseit is. Az álláspontok közötti különbség úgy tűnik, áthidalható, és az októberi Európai Tanács-ülésre a tanács elnöke minden bizonnyal javaslattal fog élni, amelyben a szigorú költségvetési politikák betartása érdekében kivethető szankciókról is szó lesz – ismertette Szijjártó Péter.
A nyugdíjpénztári elszámolásokkal kapcsolatban kérdésre közölte, a visegrádi négyek – Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország – egységes állásponton vannak, s ezt csütörtökön ismertették az Európai Tanács elnökével; uniós szinten azonban még nincs végleges álláspont, döntés októberben várható. „Most mindenfajta spekulációval csak rontanánk az esélyeinken” – jegyezte meg Szijjártó Péter.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.