Vasárnaptól részleges jogutódlással megszűnik az EBF

Vasárnaptól megszűnik az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF). A Hivatalos Értesítő legutóbbi számában jelent meg az EBF-et megszüntető okirat, amely szerint – az Országgyűlés által 2007. január 1-jével alapított – felügyelet szeptember 26-ával részleges jogutódlással megszűnik.

MNO
2010. 09. 25. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés július 22-i, nyári szünet előtti utolsó ülésén fogadta el a többek között a megszűnésről rendelkező egészségügyi és szociális tárgyú törvények módosítását. A jogszabályt 307 igen és 47 nem szavazat mellett, a Fidesz, a KDNP, a Jobbik támogatásával, az MSZP és az LMP elutasításával fogadta el a Ház. Az egyes vagyoni jogok és kötelezettségek tekintetében a megszűnő felügyelet jogutódja a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma, a részleges jogutód pedig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ), illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Az EFB vagyonkezelésében lévő ingó vagyon a könyv szerinti értéken, térítésmentesen kerül a jogutódhoz.

A megszűnéssel a felügyeletnél lévő 80 álláshely közül 24 szűnik meg, 13 az OEP-hez, 43 pedig az ÁNTSZ-hez kerül. A felügyelet eredeti költségvetési éves előirányzatai pedig a következőképpen oszlanak meg: 429 millió forint az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz, 130 millió forint pedig az OEP-hez kerül.

Az egyes egészségügyi és szociális tárgyú törvények módosításának indoklása szerint a felügyelet megszüntetése – feladatainak más szervekhez történő átszervezésével – egyebek közt a bürokrácia csökkentésére irányult. Az indoklásban olvasható az is, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján az intézmény az egészségügyi rendszerben jelen lévő feladat- és hatásköri párhuzamosságok, elsősorban a betegek jogainak védelme és az egészségbiztosító ellenőrzése terén nem bizonyult kellőképpen hatékonynak.

A törvény szerint az EBF az egészségügyi szolgáltatók által vezetett várólistákkal kapcsolatos feladatai az egészségbiztosítóhoz kerülnek át. A gyógyszer, a gyógyászati segédeszköz társadalombiztosítási támogatásba történő befogadása elleni fellebbezés lehetősége megszűnik, a döntés ellen a jövőben bírósági felülvizsgálatra lesz lehetőség.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.