Az Alkotmánybíróság (Ab) jogkörének módosítása nélkül is alkotmányos lehet a 98 százalékos különadó. Lázár János bejelentette, hogy megváltoztatják az Ab hatáskörét, de ön szerint ez nem feltétlenül szükségszerű? – utalt vissza a Hattól nyolcig kérdésével Gulyás egy korábbi megnyilatkozására. „Bár ez a kérdés az alkotmányozás folyamatát nem érinti – az ellenzéki pártok teremtettek itt összefüggést azzal, hogy ők Lázár bejelentése miatt vonulnak ki az alkotmányt előkészítő bizottságból –, de válaszolok a kérdésére” – reagált Gulyás.
A politikus ezek után kifejtette: meg kell találni azt a legjobb módszert, ami nem sérti a jogállamot, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az a társadalmi igény kielégítést nyerjen, ami a tényleg gyalázatos végkielégítések állami adóztatását lehetővé teszi egy bizonyos összeghatár felett. „Ez azt jelenti, hogy az Ab maradhat a jelenlegi hatáskörénél, és akkor is lehet ez a javaslat alkotmányos?” – hangzott a csatorna kérdése. Gulyás úgy reagált: most azért nyilvánította az Ab alkotmányellenesnek a különadóra vonatkozó jogszabályt, mert a jó erkölcs kategóriája nem volt a testület véleménye szerint megfelelően körülírva benne.
„Az az alkotmánymódosítás, amit Lázár frakcióvezető úr benyújtott, az ezt a kérdést orvosolja. Hogy ezen túl milyen intézkedésre, más törvényi javaslatra van szükség, ebben nyilván a frakció fog dönteni, ezt nem is tudom, nem is akarom megelőlegezni” – mondta Gulyás. Hozzátette: az alkotmány alkotmányosságát az Ab nem vizsgálja. Ezért, ha az alaptörvénybe iktatott megfogalmazás teljes körűbb, mint a korábbi, akkor minden további nélkül a hasonló vagy azonos szabályozás is alkotmányos lehet.
Amiről nem lehet népszavazást tartani – például adó- vagy költségvetési kérdésekről –, arról ne dönthessen az Ab sem, így hangzik Lázár frakcióvezető további javaslata. Mit gondol erről Gulyás, azt figyelembe véve, hogy az alkotmánybíróság más szempontokat vizsgál, mint a nép egy népszavazás során? – hangzott a Hattól nyolcig felvetése. „Sokféle demokráciamodell van Európában, van, ahol egyáltalán nincs alkotmánybíróság, van, ahol széles jogkörökkel bír. Magyarország talán egész Európában a legszélesebb jogkörökkel rendelkező Ab-t hozta létre, Németország mellett. Ezt sok szempontból értéknek tekintem, de lehetnek más, méltányolandó szempontok is, ezeket a frakciószövetségnek kell mérlegelni, először talán a Fidesz elnökségének is, ezt követően kell döntést hozni. Nyilván a jogállam védelme fontos szempont” – szögezte le Gulyás.
„Jól érzékeljük a szavaiból, hogy nincs ebben még teljes egyetértés, vagy nincs minden vita lezárva a Fidesz-frakción belül a kérdéssel kapcsolatban?” – hangzott a Duna Televízió kérdése. „Nagy párt sokfajta véleménnyel, ezért abban természetesen lehetnek viták, milyen megoldás lehet a legpraktikusabb. A célokban egyetértés van, és abban is biztos vagyok, hogy a frakcióülést követően teljesen egységes álláspontot fog képviselni a frakció” – szögezte le a politikus.
(Duna TV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.