A KDNP kiáll a kormány mellett a szavazati jog kérdésében

Ha a parlament elé kerül a határon túli magyaroknak szavazati jogot megadni szándékozó kormány-előterjesztés, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) támogatni fogja – mondta Harrach Péter szerdán az MTI kérdésére.• Vita indulhat a határon túli magyarok választójogáról

MNO
2010. 10. 20. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője ugyanakkor hozzátette: a határon túli magyarok szavazati jogának kérdésében nem ismerik a kormány álláspontját, és nem tudják milyen döntést hoz majd a Fidesz frakció. A KDNP képviselői nemzetben gondolkodnak, és európai megoldásra szavaznak, ezért ha a parlament elé kerül a szavazati jogot megadni szándékozó kormány-előterjesztés, a kereszténydemokraták támogatni fogják – fogalmazott a kormánypárti politikus. Megjegyezte: nyilván még számos egyeztetést igényel, hogy hogyan és mi módon valósulhat meg a szavazati jog megadása. 3-4 millió magyar él az országhatáron túl, s a magyar nemzethez való kötődése ezeknek az embereknek nyilván különböző. Azok a nemzettársaink azonban, akik a magyar állampolgárságot igénylik és megkapják, erős magyar kötődésről tesznek tanúbizonyságot, ezért a magyar államtól megérdemelten kapják meg a szavazati jogot.

Európa számos országában bevett gyakorlat, hogy a határon túliak is szavazhatnak, így van ez a szomszédos Szlovákiában, Horvátországban, Romániában, de Csehország, Franciaország is biztosítja ezt a jogot – említett nemzetközi példákat a kereszténydemokrata politikus.

Gulyás Gergely szerdán az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: azt tartaná helyesnek, ha az alkotmányban a választójoggal kapcsolatban a magyarországi lakóhely kikötése nem szerepelne, csak a magyar állampolgárság. Mindezt azzal, hogy a további jogosultságokat vagy korlátozásokat a választójogi törvényben kellene szabályozni – tette hozzá. Álláspontja szerint ugyanakkor indokolt, hogy a határon túli magyarok választójogot kapjanak valamilyen formában. Hangsúlyozta, az általa vezetett munkacsoport álláspontja az, hogy a választójoggal kapcsolatos teljes szabályozást, a korlátozásokra is tekintettel, kétharmados törvényben kell szabályozni. Ez megnyitja a vita lehetőségét, és ha a jogalkotó is úgy gondolja, akkor választójogot biztosíthat a határon túli magyaroknak. A munkacsoport vezetőjét – aki egyben az eseti bizottság alelnöke – azután kérdezte az MTI, hogy a politikus kedden a TV2-nek azt mondta, vélhetően kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti. Ezzel választójogot kaphatnak a határon túli magyarok – hangzott el a hírműsorban. A fideszes képviselő később a Duna Televíziónak úgy nyilatkozott: ez nem feltétlenül jelentene általános választójogot.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.