Magyar György, aki közlése szerint eddig mintegy ötszáz károsultat és Devecser, valamint Somlóvásárhely önkormányzatát is képviseli, a Veszprém megyei kisváros művelődési házában a településvezetők részvételével tartott egyeztetés elején, amely a sajtó számára is nyilvános volt, úgy fogalmazott: az előzetes bizonyítási eljárás többek között azt hivatott tisztázni, hogy mi okozta a katasztrófát és mi lett a következménye. A bíróság elnökének döntését bizonyító iratot Magyar György megmutatta a sajtó jelen lévő képviselőinek.
Az ügyvéd közlése szerint a Veszprémi Városi Bíróság, szintén az ő kezdeményezésére, pénteken elrendelte a katasztrófával összefüggésben gyanúsítottá vált cégvezetők magánvagyonának zár alá vételét, de erről hivatalos iratot nem tudott bemutatni. Ruttner György, a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. jogi képviselője mindezekre úgy reagált: a zár alá vételt nem kívánja kommentálni, mert zajlik a büntetőeljárás, de az előzetes bizonyítási eljárásnak örül, mert segít tisztázni, hogy mi okozta a katasztrófát. Csak így lehet tisztázni a felelősség kérdését is. Hozzátette, a Mal Zrt. is felkért szakértőket, és abban bízik, hamarosan eredmény születik. Magyar György azt mondta, azért tartják Devecserben az újabb egyeztetést, hogy közvetlen tapasztalatokat szerezzenek. (Első alkalommal szerdán találkozott a két ügyvéd Budapesten.)
Az MTI tudósítójának kérdésére elmondta: Kolontár önkormányzatát azért nem képviseli, mert eddig Tili Károly polgármester nem adott megbízást számára. A károsultak képviselője azt kérte a Mal Zrt.-től, hogy „a legsúlyosabb, legfájdalmasabb károkat” előzetesen vizsgálják meg, és a tulajdonosok még a peren kívüli egyezség befejezte előtt fizessenek kártérítést a legrászorultabbaknak. Ruttner György a felvetéssel egyetértett, és támogatta a javaslatot, de megjegyezte, a törvény értelmében minden tízmillió forint feletti vállalást és kifizetést a Mal Zrt. tevékenységének felügyeletével megbízott katasztrófavédelmi kormánybiztosnak kell jóváhagynia.
A találkozón megjelent két másik ügyvéd is, akik elmondásaik szerint 150 károsultat meghatalmazás alapján képviselnek, de a zárt ajtók mögötti megbeszélésre nem engedték be őket. Berecz Zsolt ajkai ügyvéd, aki egy devecseri jogásztársával képviseli főként az egészségkárosodást szenvedett iszapkárosultakat, az MTI tudósítójának úgy fogalmazott: bízik abban, hogy a kirekesztés személyüknek és nem a károsultaknak szól, és nem érti, miért titkos a tárgyalás, mert ők ugyanúgy a katasztrófa sértettjeit, sérültjeit képviselik. Berecz Zsolt közlése szerint a Mal Zrt. egy másik jogi képviselőjével jövő szerdán kezdődik a peren kívüli egyeztetésük 150 ügyfelének nevében. A két héttel ezelőtti iszapömlés következtében kilenc kolontári lakos vesztette életét, a térségben százötven ember szenvedett különböző sérüléseket, több száz ház vált lakhatatlanná. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint a kár több tíz milliárd forintra tehető.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.