Ajánlott egy kis pénzt a Mal, de csak a károk egy részére lesz elég

A vörösiszap-katasztrófa károsultjainak jogi képviselője szerint a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. által a károsultak megsegítésére felajánlott 1,5 milliárdos alap csak a közösségeket ért károk enyhítésére lehet elegendő, az egyéni kárigényeket ezen túlmenően fogalmazzák meg. • Áder: Veszélyes anyaggá kell nyilvánítani a vörösiszapot

MNO
2010. 10. 20. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Költözés. Devecserben hetven család fogadta el az új lakóparkban felajánlott lakásokat, ötvenegy család használt ingatlant választott, más településre, az állam által kijelölt lakásokba hetvenen költöznének, negyvenhét család pénzt akar kapni megsemmisült ingatlanáért, tizenhét pedig egyéb lehetőséget szeretne – tájékoztatta Bakos György, a katasztrófavédelem megyei szóvivője szerdán az MTI-t. A kárfelmérő bizottság folyamatosan végzi a devecseri ingatlanok állapotának felmérését, és ezzel párhuzamosan tájékozódik a lakosság szándékairól – mondta Bakos. Mint hangsúlyozta, azért fontos, hogy mihamarabb lezáruljon a szándékfelmérés, mert azokat az ingatlanokat, amelyeket bontásra ítélnek, nem mentesítik. A településen újabb két ház bontása fejeződött be – tette hozzá a szóvivő. Kolontáron a korábban lebontott kilenc házon kívül további huszonháromra adtak ki bontási engedélyt, közülük kettőt már el is dózeroltak – közölte a szóvivő. A kolontári védőgátról elmondta: jelenleg is tart a megerősítése. A sérült tározó falán további elmozdulást nem észleltek. Kolontáron és Devecserben összesen 1400-an dolgoznak, a katasztrófavédelem munkatársai, rendőrök, tűzoltók, katonák, önkéntesek és közmunkások.


Magyar György ügyvéd a Mal Zrt. jogi képviselőivel szerdán Budapesten megkezdődött peren kívüli egyeztetés nyilvános részén azt mondta: a cég által felajánlott kártérítési alap csak a Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhelyt ért károk enyhítésére lenne elegendő, az egyéneket ért „kategorizált” károkra azonban nem, viszont – mint meghatalmazott képviselő – az ajánlatot elfogadja.

Ruttner György, a Mal Zrt. jogi képviselője – a cég igazgatótanácsának és tulajdonosi körének sajnálatát, az áldozatok és hozzátartozóik, a sérültek és károsultak iránti együttérzését tolmácsolva – úgy fogalmazott: a most kezdődött tárgyaláson dől el, hogy az együttérzés kártérítés formájában milyen módon valósulhat meg.

Magyar erre úgy válaszolt, üdvözli, hogy megváltozott a veszélyes üzem menedzsmentjének hozzáállása, így bízik abban, hogy napokon belül hozzájuthatnak a károsultak ahhoz a kártérítéshez, amellyel javíthatnak „leromlott életfeltételeiken”. Hozzátette: ügyfeleinek az a lényeg, hogy a katasztrófa bekövetkezte előtti állapotokat próbálják „reparálni”, a nem vitatható vagyoni kárt a legrövidebb időn belül térítsék meg számukra, míg a járulékos károk egy hosszabb, elhúzódó egyeztetés során fogalmazódnak meg. Magyar azt mondta: ha egy károsult – nem vitatható kárának megtérítése során – több forrásból nagyobb összeget kap, a nem jogosult rész visszakerül a káralapba.

Ruttner kedden az MTI-nek arról beszélt: a Mal Zrt. 1,5 milliárd forintos, öt éven át juttatott évi 300 millió forintos támogatási szándéka nem a jogi felelősség elismerését jelenti, hanem humanitárius, erkölcsi megfontolásból született. Hozzátette, hogy a Mal által a károsultak megsegítésére felajánlott 1,5 milliárdos alap még nem áll rendelkezésre, azt a következő fél évtizedben tudja kitermelni a cég, ha ugyanolyan eredményesen működhet, mint eddig.

A Mal Zrt. jogi képviselőjének budapesti irodájában kezdődött, zárt ajtók mögötti peren kívüli egyeztetésen jelen van a Mal Zrt. tevékenységét is felügyelő kormánybiztos jogi ügyekben kinevezett felügyelője, Nyikos Attila alezredes. Ruttner hangsúlyozta: az irányadó törvény alapján a megszülető megállapodások akkor léphetnek hatályba, ha azt Bakondi György kormánybiztos jóváhagyja.

A két héttel ezelőtti iszapömlés következtében kilenc kolontári lakos vesztette életét, a térségben másfélszáz ember szenvedett különböző sérüléseket, több száz ház vált lakhatatlanná. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint a kár több tízmilliárd forintra tehető.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.